Skocz do zawartościRak kory nadnerczy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Jacek

gość_Jacek
  • Guests

Napisano 18 sierpień 2013 - 07:46

Raka kory nadnerczy jest to agresywny nowotwór pochodzący z kory (hormon steroidowy wytwarzający tkanek) z nadnerczy . Rak kory nadnerczy jest rzadkim nowotworem, o częstości występowania 1-2 na milion osób rocznie. Rak kory nadnerczy ma dwumodalny rozkład według wieku, w przypadku klastrowania u dzieci poniżej 5 lat i  u osób dorosłych 30-40 lat. Rak kory nadnerczy jest charakterystyczny dla wielu zespołów hormonalnych, które mogą wystąpić u pacjentów z produkują hormonów steroidowych podczas występowania nowotworów, w tym zespołu Cushinga, maskulinizacja i feminizacja. Inwazji raka w tkanki w pobliżu lub przerzuty do odległych narządów w czasie diagnozy są częste, a ogólne 5-letnie przeżycia wynoszą tylko 20-35%.

 

Objawy przedmiotowe i podmiotowe
 
Większość nowotworów u dzieci jest funkcjonalne czynna i zdecydowanie najczęstszym objawem jest zespół Cushinga i przedwczesne dojrzewanie. Wśród dorosłych z objawami hormonalnych zespołów, zespół Cushinga także występuje najczęściej, a następnie zespół Conn (nadmiar mineralokortykoidu) występuje w mniej niż 10% przypadków. Rzadko, guz chromochłonny, który nadmierne wydziela katecholaminy. Guzy niefunkcjonalne (około 40%) zwykle występują z bólem brzucha lub boku, lub mogą być bezobjawowe i wykrywane są przypadkowo.
 
U wszystkich pacjentów z podejrzeniem raka kory nadnerczy należy dokładnie zbadać objawy zespołów hormonalnych. Dla zespołu Cushinga (nadmiar glikokortykosteroidów) są to przyrost masy ciała , osłabienie mięśniowe , purpurowe linie na brzuchu, tłuszczowy "bawoli kark" na karku, delikatna skóra, trądzik, powiększenie łechtaczki, pogłębienie głosu, brutalizacji rysów twarzy, zaprzestania menstruacji. Zespół Conn(nadmiar mineralokortykoidów) oznaczone wysokie ciśnienie krwi, które może powodować ból głowy i hipokaliemię (niskie stężenie potasu w surowicy, co może z kolei być powodem osłabienia mięśni, dezorientacji i kołatania serca). . Feminizacja (nadmiar estrogenów) najłatwiej zauważyć u mężczyzn, i obejmuje powiększenie piersi , zmniejszone libido i impotencję.
 
Diagnoza
 
Wyniki badań laboratoryjnych
 
Zespoły hormonalne powinny być potwierdzone za pomocą badań laboratoryjnych. Wyniki badań laboratoryjnych w zespole Cushinga obejmują zwiększenie stężenia glukozy w surowicy (cukru we krwi) oraz zwiększoną ilośc kortyzolu w moczu. W zespole Conn stwierdza się niskie stężenie potasu w surowicy, niskie stężenie reniny w osoczu i wysoką aktywność aldosteronu w surowicy. Podczas feminizacji stwierdza się podwyższone stężenie estrogenów we krwi. 
 
Radiologia
 
Badania radiologiczne jamy brzusznej, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są przydatne do określenia lokalizacji nowotworu, różnicując je od innych chorób, takich jak gruczolak kory nadnerczy, a określenie zakresu inwazji guza do otaczających narządów i tkanek pomaga zaplanować leczenie. Tomografia komputerowa klatki piersiowej oraz badania kości są rutynowo wykonywane w poszukiwaniu przerzutów do płuc i kości. Badania te są konieczne w celu sprawdzenia, czy guz może być chirurgicznie usunięty, co jest jedynym potencjalnym lekarstwem w tym czasie. 
 
Patologia
 
Guzy są często poddane biopsji przed operacją, więc diagnoza jest potwierdzona w badaniu pooperacyjnym przez patologa.  W dniu badania mikroskopowego, guz zwykle posiada arkusze atypowych komórek wykazujące pewne podobieństwo do komórek normalnej kory nadnerczy. Obecność inwazji i aktywności mitotycznej pomaga odróżnić raka od małych gruczolaków kory nadnerczy.
 
Diagnostyka różnicowa obejmuje: gruczolaka kory nadnerczy, raka nerki , guzów rdzenia nadnerczy, raka wątrobowokomórkowego.
 
 
 
 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych