Skocz do zawartości


Rak jelita grubego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 gość_barbara

gość_barbara
  • Guests

Napisano 09 sierpień 2013 - 08:16

Artykuł ten opisuje raka jelita grubego, który stanowi ponad 95% nowotworów złośliwych jelita grubego.

 

Rak jelita grubego jest w Polsce u mężczyzn i kobiet, jest drugim najczęściej występującym rakiem, dotykającym więcej niż sześć procent wszystkich Polaków w trakcie ich życia. Rak jelita grubego początkowo może powodować bardzo nikłe objawy, prawie zawsze wynikają początkowo z łagodnych polipów . Szanse na wyleczenie przy operacji i chemioterapii z 5-letnim przeżyciem wynoszą od 40 do 60% średnio i zależą przede wszystkim od stadium choroby w którym nowotwór wykryto.

 

Typów nowotworów i rozprzestrzenianie

 

85 do 90% złośliwych nowotworów okrężnicy to gruczolakorak jelita, wynikający z gruczołów jelita pochodzącego z błony śluzowej. Często w okolicy guza widać owrzodzenie i śmierć tkanek (martwica). Histologicznie to najczęściej jest gruczolakorak śluzowy, szczególnie gruczolakoraka. Inne złośliwe choroby jelit, to rakowiak, w szczególności w jelicie cienkim i nowotwory podścieliska przewodu pokarmowego - wynikające z mięśni gładkich i tkanki łącznej pochodzącej z błony śluzowej jelit. Poszczególne odcinki jelit których nie dotyczy rak to - 60% guzów znajduje się w lewej części okrężnicy, 25% w jelicie ślepym , a reszta po prawej stronie okrężnicy.

 

Czynniki ryzyka

 

Oprócz czynników, które wpływają na ryzyko raka ogólnie, takie jak stężenia witaminy D, dodatkowe czynniki specyficzne dla nowotworu jelita grubego to:

 

Głównymi czynnikami ryzyka są: zaawansowany wiek i występowanie polipów jelita grubego. Mniej typowe czynniki ryzyka są to wspólne predyspozycje genetyczne (członkowie rodziny z rakiem jelita grubego w bezpośredniej linii mają około trzy-krotne zwiększone ryzyko choroby) i konkretne zespoły genetyczne związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego.

 

Także wiąże się ze zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, w szczególności, jeśli zmiany dotyczą całego jelita grubego. U pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohn'a nieznacznie zwiększa się ryzyko raka jelita grubego w porównaniu do populacji ogólnej.

Inne czynniki ryzyka

 

Poza tym niedożywienie jest kolejnym czynnikiem ryzyka dla raka jelita grubego, dodatkowo:

 

- nadmierne spożycie kalorii,

- niskotłuszczowa dieta bogata w mięso, a także

- niski poziom błonnika.

 

Objawy

 

Rak jelita grubego jest często bezobjawowy przez długi czas. Tylko wtedy, gdy guz krwawi w większym stopniu, lub gdy światło jelit zwęża się znacząco objawy zostaną zauważone. Typowe objawy to krew lub śluz w stolcu, skurcze jelit, biegunki i zaparcia i często bolesnej wzdęcia. Utrata krwi może prowadzić do anemii (niska liczba krwinek) z przynależną utrata wydajności zycia, zmęczeniem i ogólnym osłabieniem. W wyniku tego nowotworu, często dochodzi do utraty wagi ewentualnie w przypadku rozwoju raka do wyniszczenia.

 

Podczas wczesnych objawów – krew utajoną w kale może być ustalona w celu wykonania dalszych badań. W niektórych krajach jest to badanie przesiewowe stosowane w przypadku raka jelita grubego.

 

Powikłania

 

Możliwe powikłania raka okrężnicy są to niedrożność jelit spowodowana przez nowotwór i przebicie przez ścianę jelita (perforacja). Klinicznie perforacja zwana jest tzw. ostrym brzuchem, jeśli powietrze przechodzi przez perforację do jamy brzusznej i otrzewnej. Perforacja jelita grubego jest rzadka, występuje głównie u pacjentów z zaawansowanym stadium nowotworu. Klinicznie brzuch taki ma charakter cegły czyli brzucha twardego, wykazuje napięcie obronne i kruchość perkusyjną. Inne powikłania nowotworowe to przetoki, objawy niewydolności wątroby z powodu przerzutów do wątroby i kompresji innych narządów.


Rak jelita grubego#2 onkolog

onkolog

    Aktywny użytkownik

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 11 sierpień 2013 - 20:50

Pozwolę sobie uzupełnić o kilka wąznych informacji

 

Rak okrężnicy i odbytnicy, powszechnie znany jako rak jelita grubego, jest to rak z niekontrolowanym wzrostem komórek w okrężnicy i odbytnicy (części jelita grubego). Analiza genetyczna pokazuje, że nowotwory jelita grubego i odbytu są to zasadniczo genetycznie te same nowotwory. Objawy raka jelita grubego zwykle obejmują krwawienie z odbytu i niedokrwistość, które są czasami związane z utratą masy ciała i zmianami w funkcjonowaniu jelit.

 

Najczęściej rak jelita grubego występuje ze względu na styl życia i wiek tylko z mniejszości przypadków związanych z innymi chorobami i zaburzeniami genetycznymi. Rak zazwyczaj rozpoczyna się w wyściółce jelita i nieleczony może rosnąć do warstw mięśni pod spodem, a następnie przez ścianę jelita. Screening jest skuteczny w rozpoznawaniu osób z rakiem jelita grubego i jest zalecany jest już od 50 roku życia aż do chwili, kiedy osoba ma 75 lat. Zlokalizowanie raka jelita jest zwykle rozpoznawane przez sigmoidoskopię lub kolonoskopię.

 

Raki, które są uwięzione w ścianie jelita grubego są często uleczalne operacyjnie, ale rak który rozprzestrzenił się szeroko na całym ciele nie jest zazwyczaj uleczalny. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej diagnozowanym rakiem na świecie, i jest bardziej powszechny w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że na całym świecie, w 2008 roku, 1,23 mln nowych przypadków raka jelita grubego rozpoznano klinicznie, a spośród tych osób umarło 608.000 osób.

 

Objawy

 

Objawy i oznaki raka jelita grubego zależą od lokalizacji guza w jelicie i czy rozprzestrzenienia się w organizmie (przerzuty). Klasyczne znaki ostrzegawcze to: pogorszenie samopoczucia, zaparcia, krew w stolcu, utrata masy ciała, gorączka, utrata apetytu i nudności lub wymioty, krwawienie z odbytu lub anemia. Inne powszechnie opisane objawy w tym utrata masy ciała i zmiany w czynności jelit występują jeżeli wiążą się z krwawieniem.

 

Więcej niż 75-95% raków jelita grubego występuje u osób z małym lub bez ryzyka genetycznego. Inne czynniki ryzyka to: starszy wiek, płeć męska, wysokie spożycie tłuszczów, alkoholu lub czerwonego mięsa, otyłość, palenie i brak aktywności fizycznej. Około 10% przypadków jest związanych z niedostateczną ruchliwością. Ryzyko raka jelita grubego wydaje się wzrastać wraz z więcej niż jednym drinkiem dziennie.

 

Choroba zapalna jelit

 

Ludzie z zapalną chorobą jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna) są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Ryzyko to jest większe już osób z chorobą i większym nasileniem zapalenia. W tych grupach wysokiego ryzyka zarówno zapobieganie aspiryną i regularne kolonoskopię są zalecane. U osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna 2% pacjentów może dostać raka jelita grubego po 10 latach, 8% po 20 latach i 18% po 30 latach. U chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego u ok. 16% rozwija się raka jelita grubego w ciągu 30 lat.

 

Genetyka

 

Ci, z wywiadem rodzinnym którzy mają dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia mają od dwóch do trzech razy większe ryzyko wystąpienia choroby i stanowią około 20% wszystkich przypadków raka jelita grubego. Liczba zespołów genetycznych wiąże się także z wyższymi wskaźnikami raka jelita grubego. Najczęstszym z nich jest dziedziczna nonpolyposis rak jelita grubego (HNPCC lub zespół Lynch), który jest obecny u około 3% osób z rakiem jelita grubego. Inne zespoły, które są silnie związane z rakiem jelita grubego to: zespół Gardnera i rodzinna polipowatość gruczolakowata (FAP), w których rak prawie zawsze występuje i jest przyczyną 1% przypadków choroby.

 

Patogeneza

 

Raka jelita jest chorobą pochodzących z komórek nabłonkowych wzdłuż okrężnicy i odbytnicy z przewodu pokarmowego, najczęściej w wyniku mutacji w szlaku sygnałowego i braku wzrostu aktywności sygnalizacji. Mutacje mogą być dziedziczone lub nabyte i prawdopodobnie występują w jelitach krypt komórek macierzystych. Najczęściej zmutowanym genem w raku jelita grubego jest gen APC, który wytwarza APC białka.

 

Diagnostyka

 

Diagnostyka raka jelita grubego wykonywana jest przez biopsję guza zwykle wykonywana podczas sigmoidoskopii lub kolonoskopii. Zasięg choroby jest wówczas zwykle określony przez skan CT klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Istnieją inne możliwości na przykład obrazowanie badaniem PET i MRI, które mogą być stosowane, w niektórych przypadkach. przemieszczania raka okrężnicy i odbywać się w oparciu o następne w systemie TNM który określa ile występuje przerzutów, czy i gdzie węzły są zaangażowane, oraz czy i w ogóle są przerzuty.

 

Zapobieganie

 

Większości raków jelita grubego można zapobiec, poprzez zwiększenie nadzoru nad dietą, poprawą stylu życia.

 

Styl życia

 

Aktualne zalecenia żywieniowe w celu niwelowania raka jelita grubego to m.in. zwiększenie zużycia ziarna, owoców i warzyw oraz ograniczenie spożycia czerwonego mięsa. Aktywność fizyczna może umiarkowanie zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.

 

Leki

 

Aspiryna i celekoksyb wydają się zmniejszać ryzyko raka jelita grubego u osób z grupy wysokiego ryzyka. Jednakże nie jest to zalecane u osób w średnim ryzykiem. Istnieje wstępny dowód iż suplementacja wapnia zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Witamina D jest związana z niższym ryzykiem raka jelita grubego.

 

 

Leczenie

 

Leczenie raka jelita grubego zależy od tego jak zaawansowany jest rak. Jeżeli rak jelita grubego zostanie wychwycony na początku operacja może być pomocna. Jednakże, gdy jest wykrywana w późniejszych etapach (przerzuty występują już w kilku miejscach), to jest mniej prawdopodobne, że operacja pomoże i leczenie jest często związane raczej z przedłużeniem życia.

 

Operacja

 

Dla osób z rozpoznanym rakiem preferowanym sposobem leczenia jest całkowite chirurgiczne usunięcie z próbą osiągnięcia stabilizacji. Czasami chemioterapię stosuje się przed operacją, aby zmniejszyć raka przed podjęciem próby usunięcia go. Dwa najbardziej popularne miejsca nawrotu jeśli występuje to wątroba i płuca.

 

Chemioterapia

 

Chemioterapii może być stosowana jako dodatek do operacji w niektórych przypadkach w terapii wspomagającej. Jeśli rak został wprowadzony na węzły chłonne dodanie chemioterapii w postaci fluorouracylu lub kapecytabiny zwiększa szanse powodzenia. Jeżeli węzły chłonne nie zawierają raka, korzyści wynikające z chemioterapii są kontrowersyjne. Jeśli rak występuje z przerzutami lub jest nieoperacyjny, leczenie jest wtedy paliatywne. Zazwyczaj w przypadku leczenia raka jelita grubego używa się kilku różnych leków. Leki chemioterapeutyczne mogą stanowić kombinacje środków takich jak fluorouracyl, kapecytabiną, UFT, leukoworyny, irynotekanu lub oksaliplatyny.

 

Promieniowanie

 

Podczas gdy połączenie promieniowania i chemioterapii może być przydatne leczeniu raka odbytnicy, to jego zastosowanie w raku okrężnicy jest rutynowe, ze względu na wrażliwość wnętrzności na promieniowanie.


Rak jelita grubego#3 gość_jaerk

gość_jaerk
  • Guests

Napisano 26 sierpień 2013 - 15:28

Chemoterapia

Niemal u wszystkich pacjentów z rakiem okrężnicy w III stopniu zaawansowania powinno się zastosować chemioterapię po operacji na 6 - 8 miesięcy. Nazywa się to chemioterapia uzupełniająca. Lek 5 - fluorouracyl może zwiększyć szansę wyleczenia u niektórych pacjentów.

Chemioterapia jest również stosowana w celu poprawy objawów i przedłużenia czasu przeżycia u pacjentów z rakiem jelita grubego IV stadium.

    Irinotekan , oxaliplatin , kapecytabina , i 5 - fluorouracyl są ti trzy najczęściej stosowane leki.
    Przeciwciała monoklonalne, łącznie z cetuksymabem (Erbitux), panitumumabem (Vectibix), bewacyzumabem (Avastin), i inne leki mogą stosowane w monoterapii lub w skojarzeniu z chemioterapią.
 #4 gość_sabina

gość_sabina
  • Guests

Napisano 26 sierpień 2013 - 15:33

Powikłania

    - Niedrożność jelita grubego, powodując niedrożność jelit
    - Rak w okrężnicy
    - Rak rozprzestrzenia się na inne organy lub tkanki ( przerzut )
    - Rozwój drugiego pierwotnego raka jelita


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych