Skocz do zawartościZdjęcie

Radioterapia raka szyjki macicy

rak szyjki macicy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jarecki

jarecki

    Starszy użytkownik

  • Members
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 15 sierpień 2013 - 15:55

Radioterapia leczy raka za pomocą wysokiej energii promieniowania X, które niszczy komórki nowotworowe robiąc jak najmniej szkód, jak to możliwe w normalnych komórkach.

 

Radioterapii raka szyjki macicy może być zewnętrzna lub wewnętrzna i jest często stosowane w połączeniu. Leczenie radioterapią może trwać 5-8 tygodni. Twój specjalista od raka (kliniczny onkolog), który planuje leczenie, omówi leczenie szczegółowo z tobą.

Radioterapia może być użyta w leczeniu wczesnego stadium raka szyjki macicy. To także zwykle podawana jest w przypadku większych guzów znajdujących się w szyjce macicy, czy przypadku gdy nowotwór rozprzestrzenił się poza szyjkę macicy i nie jest uleczalny wyłącznie operacyjnie. Radioterapia może być również używana po operacji, jeśli istnieje duże ryzyko, że rak może powrócić. Jest często stosowana w skojarzeniu z chemioterapią (tzw. radiochemioterapia).

Radioterapii raka szyjki macicy wpływa na jajniki. Dla młodych kobiet, które mają nadal miesięczne okresy, radioterapia zatrzyma produkcję przez jajniki jajeczek i hormonów estrogenów i progesteronu. To sprawi, że staną się bezpłodne, tak że nie jest już możliwe, aby miały dziecko. Przeniesie je również w początek menopauzy, zwykle około trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Zespół medyczny omówi z tobą, zanim rozpocznie się leczenie wszystkie kwestie. Będą oni również w stanie udzielić informacji na temat zabiegów, które pomogą Ci poradzić sobie z menopauzą i opcji dla zachowania Twojej płodność jeśli chcesz mieć dziecko.

 

radioterapia raka szyjki macicy.jpg

Niektóre kobiety mogą mieć operację przed radioterapią, aby umieścić ich jajniki wyżej w jamie brzusznej, z dala od terenu radioterapii. Celem tej operacji jest zapobieganie wczesnej menopauzy, a na jajniki nie będzie mieć wpływu radioterapia. Jest to znana operacja zwana jako transpozycja jajników i zwykle prowadzi się w tym samym czasie, co operacja raka początkowego. Jeśli uzna się, że radioterapia będzie konieczna później. Może być również możliwe, że transpozycji jajnika może być wykonana laparoskopowo.

Dla niektórych kobiet, transpozycja jajników nie jest skuteczna i wczesna menopauza nadal jest nieuchronna.

 

Radioterapia zewnętrzna

Zewnętrzna radioterapia jest zwykle podawana w poradni, w serii krótkich codziennych zabiegów w dziale radioterapii w szpitalu. Wysoka energia promieniowania X jest kierowana z maszyny (zwany akcelerator liniowy) w obszar nowotworu.

 

Planowanie leczenia

Planowanie jest bardzo ważnym elementem leczenia i może potrwać kilka razy.

Na swojej pierwszej wizycie w dziale radioterapii musisz wykonać tomografię komputerową, która uwidoczni obrazy z obszaru zajętego przez raka. Obrazy te są wykorzystywane do planowania dokładnej obróbki powierzchni leczenia.

Gdy obszar leczenia zdefiniowano, będą potrzebne małe oznaczenia tatuaży są na skórze. Z

Faza leczenia

Zabiegi są zwykle wykonywane od poniedziałku do piątku.

Ilość zabiegów zależy od rodzaju i wielkości nowotworu, ale cały przebieg radioterapii zwykle trwa 5-6 tygodni. Lekarz lub technik omówi z tobą leczenie i możliwe działania niepożądane.

Podczas leczenia będziesz sama w pokoju, ale będziesz mogła porozmawiać z radiologiem, który będzie w stanie zobaczyć cię z pokoju obok. Zabieg sam w sobie będzie trwać tylko kilka minut.

 

Radioterapia zewnętrzna nie jest bolesna, ale trzeba leżeć nieruchomo przez kilka minut w trakcie leczenia. Leczenie jest całkowicie bezpieczne, można po nim kontaktować się z innymi ludźmi, w tym dziećmi i rodziną.
 

radioterapia zewenętrzna.jpg

Radioterapia wewnętrzna

Wewnętrzna radioterapia (tzw. brachyterapia) podaje promieniowanie bezpośrednio do szyjki macicy i bliskiego terenu. Jest zwykle podawana po zewnętrznej radioterapii. Może być traktowana jako ambulatoryjna lub stacjonarna.

 

Kawałek materiału promieniotwórczego jest umieszczany blisko raka lub, jeśli już po operacji w obszar, w którym rak był, zanim został usunięty. Źródło znajduje się wewnątrz w specjalnie zaprojektowanych pustych rurach zwanych aplikatory.

Brachyterapia domaciczna

 

Lekarz wstawia aplikator do pochwy i przekazuje je przez szyjkę do macicy. Czasami dodatkowe aplikatory umieszczone są obok szyjki macicy. Aplikatory są wstawiane w sali operacyjnej, pacjentowi będącemu sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czasami znieczulenie podane do rdzenia może być stosowane - lekarz będzie mógł powiedzieć więcej na ten temat. Aby zapobiec ruchom aplikatorów, stosuje się pakiet z bawełny lub gazy wyściółki od wewnątrz pochwy. Czasami kawałek gazy jest również umieszczony wewnątrz odbytu (odbytnicy), i może zajść potrzeba aby umieścić cewnik do pęcherza, aby odsączać mocz.

Podczas działania aplikatory pozostają na miejscu w trakcie leczenia mogą być niewygodne, więc zazwyczaj zachodzi potrzeba podawania środków przeciwbólowych, aby złagodzić dyskomfort.

Dopochwowa brachyterapia


Będziesz mieć wykonaną tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny albo zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić położenie aplikatorów. Po to by potwierdziło się, że aplikatory są w prawidłowym położeniu. Urządzenie to służy do umieszczenia źródła do aplikatorów i dostarczania źródła radioterapii.

Brachyterapia może być podana w kilku małych porcjach lub w jednym długim leczeniu powoli, w zależności od zastosowanych systemów. Istnieje kilka różnych systemów w użyciu, i są opisane poniżej.

Wysokie dawki leczenie

Jest to najbardziej popularny sposób dawkowania brachyterapii do szyjki macicy. Dzięki dużej dawce leku, szybkości, urządzenie zawiera źródło promieniowania irydu lub kobaltu, tak aby uzyskać wysoką dawkę promieniowania w ciągu kilku minut. Wysokie dawki leczenia mogą być podawane w postaci ambulatoryjnej lub stacjonarnej.

Zazwyczaj leczenie trwa około 10-15 minut, i powtarza się kilka razy przez kilka dni. Na przykład leczenie  może trwać cztery razy w ciągu kilku dni gdy jesteś w szpitalu.

Niskie dawki leczenie stopa

Niskie dawki leczenia są zwykle podawane w ciągu 12-24 godzin jako leczenie szpitalne, ale czasami może być podane w ciągu kilku dni.
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rak szyjki macicy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych