Skocz do zawartości


Chemioterapia raka płuc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_dorota

gość_dorota
  • Guests

Napisano 15 sierpień 2013 - 11:49

Czym jest chemioterapia?

 

Jeśli chodzi o raka płuc, chemioterapia w istocie oznacza zastosowanie cytotoksycznych (zabijających komórki) leków do zabijania komórek nowotworowych lub aby uczynić je mniej aktywne.

 

Jak działa chemioterapia działa?

 

Leki działa przez zabicie szybko dzielących się komórek. Ponieważ komórki nowotworowe dzielą się częściej niż większość komórek, są one szczególnie podatne na te leki. Niektóre normalne komórki również dzielą się w sposób ciągły, takie jak mieszki włosowe, błony śluzowej żołądka i szpik kostny. Powoduje to wiele skutków ubocznych doświadczanych w trakcie chemioterapii, takich jak wypadanie włosów, nudności i spadek liczby krwinek. Różne leki działają na różnych etapach podziału komórki. Z tego powodu, często co najmniej dwa leki podaje się w tym samym czasie, aby zabić jak najwięcej komórek nowotworowych, jak to możliwe.

 

Zrozumienie komórek nowotworowych

 

Kiedy chemioterapia jest używana?

 

W przeciwieństwie do chirurgii i radioterapii które są uważane za "lokalne" leczenie, chemioterapią to "układowe leczenie", co oznacza że lek do „zabijania komórek nowotworowych” rozprzestrzenia się w dowolnym miejscu ciała. Może to być szczególnie przydatne, gdy komórki nowotworowe mogą się rozprzestrzeniać poza regionami ogniska pierwotnego. Chemioterapia może być uważana z kilku powodów:

 

Jako uzupełnienie (dodatkowo) do zabiegu - w tym przypadku, stosuje się chemioterapię, aby zabić komórki rakowe, które mogą być rozmieszczone poza ogniskiem raka pierwotnego ale są niewykrywalne przez skanowanie.

 

Aby zmniejszyć guza przed operacją - W niektórych przypadkach, stosuje się chemioterapię przed operacją, aby zmniejszyć guz i zwiększyć szanse, że operacja będzie skuteczna.

 

Aby leczyć raka - Rzadko, rak płuc może być wyleczony wyłącznie przez chemioterapię, ale jest to bardzo powszechna metoda leczenia nowotworów, takich jak białaczka.

 

Aby przedłużyć życie osób z zaawansowanym rakiem - Często chemioterapia może przedłużyć życie, gdy nie ma nadziei na wyleczenie.

 

Aby pomóc zniwelować objawy raka - Gdy guz powoduje objawy takie jak ból i trudności w oddychaniu, czasami chemioterapia może zmniejszyć wielkość guza w celu zmniejszenia objawów.

 

Jakie są uwagi?

 

Niektóre leki chemioterapii podaje się jako doustne tabletki, ale większość z nich podaje się dożylnie. Wstępne leczenie raka płuc zwykle wiąże się z zastosowaniem 2 lub więcej leków. Leki te są często stosowane w cyklach od 3 do 4 tygodni co najmniej 4 do 6 razy.

 

Leki

 

Wiele różnych leków sjest stosowanych w leczeniu raka płuc. Najczęściej, leczenie rozpoczyna się od cisplatyny lub karboplatyny w połączeniu z innymi lekami. W niektórych przypadkach, ukierunkowane leczenie może być również stosowane. Typowe leki stosowane w leczeniu raka płuc obejmują:

 

Paraplatin (karboplatyną)

Platinol (cisplatyna)

Taxotere (docetaksel)

Adriamycin (doksorubicyna)

VePesid (etopozyd)

Gemzar (gemcytabiny)

IFEX (ifosfamide)

Camptosar (irynotekanem)

Taxol (paklitaksel)

Alimta (pemetrexed)

Hycamtin (topotecan)

Oncovir (winblastynę)

Oncovin (winkrystyna)

Navelbine (winorelbinę)

Tarceva (erlotynib)

 

Skutki uboczne

 

Efekty uboczne chemioterapii mogą różnić w zależności od leków, które są podane, i innych czynników, takich jak wiek, płeć i ogólny stanu zdrowia. Każdy reaguje na chemioterapię inaczej. Możesz mieć kilka skutków ubocznych i mieć objawy dość niepokojące lub nie mieć ich wcale. Te efekty uboczne można poprawić w czasie. Czasami trzeba zmienić lek.

 

Najczęstsze objawy niepożądane są związane z działaniem chemioterapii na szybko dzielących się komórkach. Dlatego też objawy takie jak wypadanie włosów, objawy trawienne ze strony ukłądu oddechowego oraz takie jak owrzodzenia jamy ustnej i nudności oraz obniżenie białych i czerwonych krwinek mogą wystąpić.

 

 


Chemioterapia raka płuc


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych