Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rak trzustki diagnostyka

rak trzustki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 jarecki

jarecki

    Starszy użytkownik

  • Members
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 14 sierpień 2013 - 13:34

Rak trzustki jest zwykle rozpoznawany za pomocą badań i procedur, które dają nam zdjęcia z RTG trzustki i jej okolic. Badania mające na celu wykrycie, diagnozowanie trzustki na wczesnym etapie są zwykle wykonywane w tym samym czasie. W celu planowania leczenia, ważne jest, aby wiedzieć jakie jest stadium choroby.

 

Następujące badania i procedury mogą być stosowane:

 

Badanie fizykalne i historia: badanie ciała, aby sprawdzić ogólne objawy zdrowia, w tym sprawdzanie objawów choroby, takich jak guzki lub cokolwiek innego, co wydaje się podejrzane. Historii pacjenta nawyków zdrowotnych i chorób w przeszłości.

 

Badania składu chemicznego krwi: Procedura, w której próbka krwi są sprawdzane w celu pomiaru ilości pewnych substancji, takich jak bilirubina uwalniana do krwi przez narządy i tkanki w organizmie. Nietypowe (wyższe lub niższe niż normalnie) ilość tych substancji mogą być oznaką choroby narządu lub tkanki.

 

Marker nowotworowy: procedura, w której próbka krwi, moczu , lub tkanek są sprawdzane w celu pomiaru ilości niektórych substancji, takich jak CA 19-9 i antygenu rakowego (CEA). Pewne substancje są związane z określonymi rodzajami raka, gdy znajdują się w zwiększonym stężeniu w organizmie. Są to tak zwane markery nowotworowe .

 

Rezonans magnetyczny: Procedura, która korzysta z mocnego magnesu, fal radiowych i komputera, aby stworzyć szereg szczegółowych zdjęć obszarów wnętrza ciała. Procedura ta nazywana jest również jądrowy rezonans magnetyczny.

 

Tomografia komputerowa: Procedura, która sprawia, że szereg szczegółowych zdjęć obszarów wewnątrz ciała, przechodzi w obraz komputerowy. Zdjęcia są wykonane przez komputer połączony z rentgenowską maszyną. Barwnik może być wstrzykiwany do żyły lub połknięty aby pomoc odróżnić organy od tkanek raka.

 

PET (pozytonowa tomografia emisyjna): Procedura zszukania złośliwych nowotworów w organizmie. Niewielka ilość fluoroglukozy (cukier) jest podawana dożylnie. Skaner PET obraca się wokół korpusu i tworzy obraz w którym glukoza jest używany w organizmie jako marker pojawiający się w komórkach nowotworowych. Nowotwory złośliwe pojawiają się jako jaśniejsze plamy na zdjęciu, ponieważ są one bardziej aktywne i zużywają więcej glukozy niż komórki prawidłowe. PET i TK mogą być wykonywane w tym samym czasie. Jest to tak zwany PET-TK .

 

USG brzucha: badanie USG używane do wykonania zdjęć wewnątrz brzucha. Przetwornik ultradźwiękowy jest dociskany do skóry brzucha i kieruje wysoką falę dźwiękową (ultradźwięki) do jamy brzusznej. Fale dźwiękowe odbijają się od tkanek i narządów wewnętrznych i dochodzi do wytworzenia echa. Przetwornik odbiera echo i wysyła go do komputera, który wykorzystuje echo aby zrobić zdjęcia zwane sonogramy . Zdjęcia mogą być drukowane.

 

Endoskopowe ultradźwięki: procedura, w której endoskop jest umieszczony w ciele, zwykle przez usta lub odbytnicę. Endoskop to cienki, lampowy instrument z światłem i obiektywem do oglądania.

 

 

Laparoskopia : chirurgiczna procedura stworzona po to by patrzeć wewnątrz jamy brzusznej w celu sprawdzenia oznak choroby. Małe nacięcie (cięcia) są wykonane w ścianie jamy brzusznej i laparoskop (cienka, oświetlona rura) wprowadza się do jednego z nacięć. Laparoskop może wykorzystać sondę ultradźwiękową na końcu w celu odbicia fal dźwiękowych z organów wewnętrznych, takich jak trzustka. To jest nazywane laparoskop ultradźwiękowy. Inne instrumenty mogą być wkładane przez nacięcia tw celu wykonania innych procedur, takich jak pobieranie próbek tkanki z trzustki lub próbka płynu z jamy brzusznej.

 

Biopsja: usunięcie komórek lub tkanek, dzięki czemu mogą one być oglądane pod mikroskopem przez patologa, aby mógł dowiedzieć się więcej na temat ew. wystąpienia raka. Istnieje kilka sposobów, aby zrobić biopsję raka trzustki.

 

Endoskopowa cholangiopankreatografia: procedura stosowana w celu wykonania zdjęć RTG w kanałach które przenoszą żółć z wątroby do pęcherzyka żółciowego i od pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Czasami rak trzustki powoduje, że te kanały są zawężone i zablokują lub spowalniają przepływ żółci, co powoduje żółtaczkę. Endoskop (cienka, oświetlona rura) przepuszcza się przez usta, przełyk , żołądek i do pierwszej części jelita cienkiego. Cewnik (mniejszej probówki) jest wprowadzony przez endoskop do przewodów trzustkowych. Barwnik jest wstrzykiwany przez cewnik do przewodów i wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Jeśli kanały są zablokowane przez guz, rura może być umieszczona w kanale w celu odblokowania. Ta rura (lub stent) mogą być pozostawione na miejscu, aby utrzymać otwarty kanał. Próbki tkanki mogą być również wykonane.

 

Przezskórna cholangiografia przezwątrobowa : procedura stosowana do wykonania zdjęć RTG, wątroby i dróg żółciowych. Cienkie igły przez skórę poniżej żeber wprowadzane są do wątroby. Barwnik jest wstrzykiwany do wątroby i dróg żółciowych oraz wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. W przypadku zablokowania się cienka, elastyczna rurka zwana stent zostaje przeprowadzona przez wątrobę do drenażu żółci do jelita cienkiego.

 

 #2 gość_Alex

gość_Alex
  • Guests

Napisano 14 sierpień 2013 - 13:38

Bardzo dobrze opisany artykuł na temat diagnozowania raka trzustki jestem pod wrażeniem nie wiedziałem że niektóre metody mogą być wykorzystywane do diagnoza raka trzustki materiał na 5Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rak trzustki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych