Skocz do zawartościGruczolak nadnerczy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_władysław

gość_władysław
  • Guests

Napisano 13 sierpień 2013 - 13:06

Definicja

 

Gruczolak nadnerczy to guz łagodny nadnercza. Może to być jednostronny lub dwustronny, to znaczy, dotknięte może być jedno lub dwa nadnercza znajdujące się powyżej każdej nerki. W niektórych przypadkach, gruczolak może powodować zespół Cushinga, powodując zwiększenie wydzielania hormonów normalnie produkowane przez nadnercza - kortyzolu.

 

Diagnoza

 

Objawy gruczolaka nadnerczy mogą być nieobecne, jeśli gruczolak nie ma wpływu na część hormonów nadnerczy które wydziela. Również diagnoza gruczolaka nadnercza bez klinicznych objawów stawiana jest głównie przez przypadek, dzięki obrazowaniu brzucha lub wykazaniu które zwiększenia stężenia hormonów we krwi wydzielanych przez gruczolaka. Jeśli dochodzi do nadprodukcji kortyzolu, objawy kliniczne odpowiadają zespołowi Cushinga. Zespół ten jest wykrywalny w testach hormonalnych na badania krwi.

 

Objawy

 

Zespół Cushinga przejawia się, między innymi wybitną otyłością na brzuchu, szyi i tułowiu i okrągłą czerwoną twarzą, nadciśnieniem, zanikiem mięśni, niewydolnością narządów, delikatną i cienką skórą z rozstępami fioletowymi.

 

Leczenie

 

Leczenie nadnerczy gruczolaka zwykle chirurgicznie - usunięcie guza. Niektóre leki mogą być wykorzystywane aby uniknąć operacji.

 

Zapobieganie

 

Jest niemożliwe, aby zapobiec gruczolakowi nadnerczy, gdyż nie znamy jeszcze dokładnych przyczyn i czynników predysponujących. Wystarczy mieć świadomość, że prawdopodobieństwo takiego wzrostu guza wzrasta wraz z wiekiem.

 Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych