Skocz do zawartości


Zdjęcie

Operacja nowotworów i raka szyjki macicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 rakforumpl

rakforumpl

    Administrator

  • Administrators
  • 81 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 17:05

Istnieje kilka rodzajów operacji na raka szyjki macicy. Niektórzy podejmują zabiegi na macicy (tzw. histerektomia), inni nie. Ta lista obejmuje najczęstsze rodzaje operacji raka szyjki macicy.

 

Kriochirurgia

 

Sonda z metalu chłodzona ciekłym azotem umieszczona jest w pochwie i na jej szyjce. To zabija nieprawidłowe komórki przez zamrażanie ich. Kriochirurgia jest stosowana w leczeniu wstępnych raków szyjki macicy (faza 0), ale nie jest stosowany do raka inwazyjnego.

 

Chirurgia laserowa

 

Wiązka laserowa jest używana do tego aby spalić komórki lub usunąć kawałek tkanki do badania. Chirurgia laserowa jest używana tylko do leczenia stanów przedrakowych raka szyjki macicy (poziom 0). Nie jest stosowany do raka inwazyjnego.

 

Konizacja

 

Stożka w postaci kawałka tkanki usuwa się z szyjki macicy. Dokonuje się tego za pomocą lasera chirurgicznego lub noża (tzw. zimny nóż stożek biopsji) lub za pomocą cienkiego drutu ogrzewanego elektrycznie (czasami nazywane LEEP lub procedura LEETZ). Takie podejście może być stosowane w leczeniu wczesnego etapu (0 lub I), raka. Jest rzadko stosowana jako jedyne leczenie, z wyjątkiem kobiet z wczesnym rakiem, które chcą mieć dzieci. Po biopsji, kiedy usunięto tkankę (stożek) tkanki są sprawdzane pod mikroskopem. Jeśli zewnętrzne krawędzie (marginesy) stożka zawierają raka lub przedrakowe komórki, leczenie bardziej obciążające będzie potrzebne, aby upewnić się, że wszystkie nowotwory są usunięte.

 

Usunięcie macicy

 

Macica i szyjka macicy są usuwane. Jajniki i jajowody lub węzły chłonne miednicy mogą być usunięte lub oszczędzone w trakcie tej samej operacji, ponieważ nie jest to część standadrowa każdego zabiegu wycięcia macicy.

 

Rodzaje histerektomi różnią się w zależności od tego ile tkanki się usuwa.

 

Dla prostego usunięcia macicy, szyjki macicy czy całego usunięcia macicy. Pochwa i tkanki przy macicy pozostają nienaruszone. Macica może być usunięta albo poprzez cięcie (nacięcia) w przedniej części osłony (brzucha) lub przez pochwę. Laparoskopia może być zastosowana z dowolną z tych metod. Laparoskop jest to długa, cienka rurka z małą kamerą na końcu. Jest wprowadzana do brzucha poprzez małe nacięcia w skórze które wykonuje chirurg aby zobaczyć organy wewnątrz i użyć narzędzia do usuwania małych narządów.

 

Histerektomia: jest stosowana w leczeniu niektórych bardzo wczesny etapów I raka szyjki macicy. Jest także stosowana dla niektórych nowotworów Stopień 0 czy komórek nowotworowuch które znajdowały się przy krawędzi stożka biopsji. Czas potrzebny do odzyskania zdrowia i długość pobytu w szpitalu różnią się w zależności od tego jak operacja została wykonana.

 

Radykalna histerektomia: Podczas tej operacji chirurg usuwa więcej niż tylko macicę. Tkanki obok macicy i górne części pochwy obok szyjki macicy są także usuwane. Ten typ operacji macicy jest najczęściej wykonywany przez nacięcie (nacięcia) w przedniej części osłony (brzucha) i rzadziej przez pochwę. Zabieg ten, wraz z limfodenektomią miednicy, to zwykle leczenie w etapach I i, rzadziej, niektóre Etapy II raka szyjki macicy, szczególnie u młodych kobiet. Laparoskopia może być również użyta do radykalnej histerektomii przez brzuch. Węzły chłonne są również usuwane.

 

Skutki uboczne histerektomii

 

Po tych operacjach, kobieta nie może zajść w ciążę, ale może nadal czuć przyjemność z seksu. Kobieta nie potrzebuje szyjki macicy lub macicy, aby osiągnąć orgazm. Jeśli rak spowodował ból i krwawienie, operacja może rzeczywiście poprawić życie kobiety przez zatrzymanie tych objawów. Jeśli jajniki są usuwane wraz z macicą, kobieta przejdzie w menopauzę (zmiany życia), jeśli jeszcze sama nie weszła w ten wiek. Może to prowadzić do problemów, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy i zmiany nastroju.

 

W radykalnej histerektomii, niektóre z nerwów prowadzące do pęcherza moczowego są usuwane, potem twiele kobiet ma problemy z ich opróżnianiem pęcherza.

 

Trachelektomia

 

Procedura nazywana radykalną trachelektomią pozwala niektórym młodym kobietom z wczesnym stadium raka szyjki macicy traktować ich macicę bez utraty ich zdolności do posiadania dzieci. Okoliczne węzły chłonne są również usuwane. Operacja jest wykonywana albo przez pochwę lub przez brzuch.

 

Po tej operacji, niektóre kobiety są w stanie nosić ciąży do właściwego terminu i urodzić zdrowe dziecko przez cesarskie cięcie. W jednym z badań, wskaźnik ciąż po 5 latach było większy niż 50%, ale ryzyko poronienia jest wyższe niż u normalnych, zdrowych kobiet. Ryzyko nawrotu raka po tym zabiegu jest niskie.

 

Wytrzewienie miednicy

 

W tej operacji, uwzględnia się do usunięcia wszystkie organy i tkanki w tym pęcherz moczowy, pochwę, odbytnicę i część jelita może być również usunięta. Decyzja o zasięgu jest podejmowana w zależności od tego gdzie nowotwór się znajduje. Celem jest usunięcie wszystkich nowotworów. Operacja ta jest najczęściej używana, gdy rak wraca po wcześniejszym leczeniu i rozprzestrzenił się w miednicy.

 

Jeśli pęcherz zostanie usunięty, nowy sposób przechowywania i moczu będzie potrzebny. Krótki kawałek jelita może być używany do stworzenia nowego pęcherza. Moczu może być odprowadzany przez mały otwór w brzuchu nazwie o urostomia. Albo małe rurki (zwane cewnikiem) są umieszczane w otworze aby moczu mógł spłynąć do małej torebki z tworzywa sztucznego, która przykrywa otwór i jest noszona z przodu na brzuchu.

 

Jeśli odbyt i część jelita grubego są usuwane, nowy sposób przekazywania odpadów stałych (stołek) jest także potrzebny. Odbywa się to przez kolostomię, otwór na brzuchu przez które może przejść stolec.

 

 


Operacja raka szyjki macicy


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych