Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diagnoza raka szyjki macicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 rakforumpl

rakforumpl

    Administrator

  • Administrators
  • 81 postów

Napisano 01 listopad 2013 - 11:01

Oznaki i objawy raka szyjki macicy


Kobiety z wczesnym rakiem szyjki macicy zwykle nie ma żadnych objawów. Objawy często nie rozpoczynają się, dopóki rak staje się inwazyjny i rośnie do pobliskich tkanek. Gdy tak się stanie, najczęstszymi objawami są:

  • Nieprawidłowe krwawienie z pochwy, takie jak krwawienie po stosunku płciowym, krwawienia po menopauzie, krwawienia i plamienia między miesiączkami, posiadające (miesiączki) okresy, które są dłuższe i cięższe niż zwykle. Krwawienie po badaniu ginekologiczne może również wystąpić.

  • Niezwykła wydzielina z pochwy - może zawierać krew i może wystąpić między okresami lub po menopauzie.

  • Ból podczas stosunku.

Te objawy mogą być spowodowane warunkami innymi niż rak szyjki macicy. Na przykład, infekcja może powodować ból lub krwawienie. Mimo to, jeśli którykolwiek z tych objawów lub innych objawów podejrzanych wystąpił, powinieneś zobaczyć się z lekarzem od razu. Ignorowanie objawów można pozwolić rozwijać się nowotworowi do stadium bardziej zaawansowanego i obniżyć szanse na skuteczne leczenie.

Nie czekaj na objawy się pojawiają. Wykonywanie regularnych badań cytologicznych i badań miednicy powinno być standardem.

Badania dla kobiet z objawami raka szyjki macicy lub nieprawidłowymi wynikami cytologicznymi

Wywiad i badanie fizykalne


Po pierwsze, lekarz poprosi o przedstawienie swojej pełnej osobistej i rodzinnej historii choroby. To obejmuje informacje dotyczące czynników ryzyka i objawów raka szyjki macicy. Pełne badanie fizykalne pomoże ocenić ogólny stan zdrowia. Lekarz ginekologiczne może wykonać badanie cytologiczne, jeśli nie zostało już zrobione. Ponadto węzły chłonne będą sprawdzane w celu ustalenia ewentualnych przerzutów (rozsiewu raka).

Badanie cytologiczne jest badaniem przesiewowym, a nie testem diagnostycznym. Nieprawidłowy wynik testu Pap może oznaczać więcej testów, czasami sprawdza się jednak i osoba badana faktycznie ma raka. Badania, które są stosowane, obejmują kolposkopię (z biopsją) i skrobanie szyjki. Jeśli biopsja pokazuje stany przedrakowe, lekarze podejmuje kroki, aby zachować rzeczywisty obraz i zapobiegać rozwojowi nowotworu.


Kolposkopia


Jeśli masz pewne objawy sugerujące raka lub jeśli wynik testu pokazuje nieprawidłowe komórki, musisz mieć wykonane badanie o nazwie wziernikowanie pochwy. Będziesz leżeć na stole podczas badania, a badanie wykona ginekolog. Wziernik zostanie umieszczony w pochwie, aby pomóc lekarzowi patrzeć na szyjkę macicy. Lekarz będzie używać ginekologicznego narzędzia aby zbadać szyjkę macicy. Kolposkop jest instrumentem (który pozostaje poza ciałem), który (ma soczewkę powiększającą). Pozwala lekarzowi zobaczyć powierzchnię szyjki macicy ściśle i jasno. Lekarz będzie stosować słaby roztwór kwasu octowego (podobny do octu) na szyjce macicy, aby wszelkie nietypowe obszary były łatwiejsze do zobaczenia.

 

Kolposkopia sama powoduje dyskomfort nie większy niż jakiekolwiek inne badanie wziernikiem. Nie ma skutków ubocznych i może być wykonane bezpiecznie, nawet jeśli jesteś w ciąży. Podobnie jak w przypadku badania cytologicznego, lepiej nie robić tego podczas miesiączki. Jeśli nieprawidłowy obszar jest widoczne w szyjce macicy, biopsja powinna być zrobiona. W przypadku biopsji, mały kawałek tkanki usuwa się z obszaru, który wygląda normalnie. Próbka jest wysyłana do patologa który będzie patrzeć na te tkanki pod mikroskopem. Biopsja jest jedynym sposobem, aby powiedzieć na pewno, czy nieprawidłowy obszar jest rakiem in situ czy prawdziwym rakiem, lub też nie. Chociaż procedura kolposkopii zwykle nie jest bolesna, biopsja szyjki macicy może powodować dyskomfort, skurcze, a nawet ból w niektórych kobiet.


Biopsja szyjki macicy


Kilka rodzajów jest stosowanych do diagnozowania raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. Jeśli biopsja może całkowicie usunąć wszystkie nieprawidłowej tkanki, to może być to tylko jedyne potrzebne leczenie.

 

Kolposkopia i biopsja: Dla tego typu biopsji, najpierw bada się z szyjkę macicy w kolposkopie aby znaleźć nieprawidłowe miejscach. Za pomocą biopsji i kleszczy, małe (około 1/8-cm) odcinki nieprawidłowego obszaru na powierzchni szyjki macicy są usuwany. Procedura biopsji może powodować lekkie skurcze, krótki ból i nieznaczne krwawienie. Znieczulenie jest czasem używane do znieczulenia szyjki macicy przed biopsją.


Łyżeczkowanie kanału szyjki macicy (skrobanie): Czasami strefa transformacji (powierzchnia ryzyka zakażenia HPV i raka wstępnego) nie mogą być ocenione przez kolposkop. W tej sytuacji, należy zrobić aby sprawdzić, czy obszar ma raka. Oznacza to, że bierze się wymaz z kanału szyjki macicy przez wprowadzenie wąskiego instrumentu (zwany kireta) do szyjki (kanał częścią szyjki macicy). Kireta służy do zgarniania z wnętrza kanału tkanek, aby usunąć pewne tkanki, które są następnie wysyłane do laboratorium w celu analizy. Po zakończeniu tej procedury, pacjent może odczuwać bólu skurcze, a także mogą mieć pewne lekkie krwawienie.

 

Biopsja: W tej procedurze, znanej również jako konizacji, lekarz usuwa tkanki w kształcie stożka kawałek tkanki z szyjki macicy. Podstawa stożka jest utworzona przez exocervix (zewnętrzna część szyjki), a punkt lub wierzchołek stożka jest zwrócony do kanału szyjki macicy. Strefa transformacji (granica między exocervix i kanału szyjki macicy) jest obszarem szyjki macicy, gdzie stany przedrakowe i nowotwory są najbardziej prawdopodobne, a materiał jest zawarty w próbce stożka. Stożek biopsji może być również stosowany w leczeniu, aby całkowicie usunąć wiele wstępnych nowotworów i kilka bardzo wczesnych nowotworów. Stożek biopsji nie przeszkodzi większość kobiet przed zajściem w ciążę, ale w przypadku dużej ilości tkanki która została usunięta, kobiety mogą mieć większe ryzyko porodu przedwczesnego.

 

Istnieją 2 metody powszechnie stosowane do biopsji stożkowych: Procedura pętli elektrochirurgicznej czyli wycięcie (LEEP, zwany także duże wycięcie pętli transformacji zone [LLETZ]) i zimny nóż biopsji stożkowej.

  • Procedura elektrochirurgiczna: W tej metodzie, tkanki usuwa cienką pętlą z drutu, który jest ogrzewany przez prąd elektryczny i działa jak skalpel. Dla tej procedury, znieczulenie jest stosowane, a zabieg może być wykonany w gabinecie lekarskim. Trwa tylko około 10 minut. Możesz mieć łagodne skurcze w trakcie i po zabiegu, i łagodne do umiarkowanego krwawienia przez kilka tygodni.

  • Zimny nóż biopsji stożkowej: Metoda ta wykorzystuje chirurgiczny skalpel lub lasera zamiast podgrzewanego przewód do usuwania tkanki. Otrzymasz znieczulenie podczas operacji (albo będziesz w znieczuleniu ogólnym, w którym śpisz, lub będziesz miała podane znieczulenie do rdzenia kręgowego lub znieczulenie zewnątrzoponowe, gdzie wtrysk znieczulenia do obszaru wokół rdzenia sprawia, że jesteś zdrętwiała poniżej pasa) i odbywa się w szpitalu, ale bez noclegu gdyż nie jest potrzebny. Po zabiegu, skurcze i niektóre krwawienia mogą trwać kilka tygodni.

Jak wyniki po biopsji są zgłaszane

 

Terminy zgłaszania wyników biopsji są nieco inne od systemu Bethesda - wyników badań cytologicznych. Przedrakowe zmiany są nazywane neoplazją szyjki macicy (CIN) zamiast płaskonabłonkową zmianą (SIL). CIN jest oceniany w skali od 1 do 3, w zależności od ilości tkanki szyjki i tego jak wygląda przy obserwacji pod mikroskopem. W CIN1, niewiele tkanki wygląda nienormalnie, i rak nie występuje. W CIN 2 tkanki wygląda mniej normalnie i CIN3 w większość tkanek wygląda nienormalnie. CIN3 jest najpoważniejszą formą raka.

Czasami stosuje się termin Dysplazja zamiast CIN. CIN1 jest taki sam, jak dysplazja, CIN 2 jest taki sam, jak umiarkowaa dysplazja, i obejmuje CIN3 ciężkie dysplazje, jak również raka in situ.

Testy diagnostyczne dla kobiet z rakiem szyjki macicy

Jeśli biopsja wskazuje, że rak jest obecny, lekarz może zlecić pewne badania, aby zobaczyć, jak daleko posunął się rak. Wiele z tych badań opisanych poniżej, nie jest konieczne dla każdego pacjenta. Decyzje o zastosowaniu tych badań są oparte na wynikach badania fizykalnego i biopsji.

Cystoskopia, rektoskopii, a badanie w znieczuleniu

Najczęściej są wykonane u kobiet z dużymi guzami. Nie są one konieczne, jeśli rak jest wcześnie wykryty.

W cystoskopii smukła rurka z obiektywem i światło jest wprowadzane do pęcherza przez cewkę moczową. Dzięki temu lekarz sprawdza pęcherza i cewkę moczową, aby zobaczyć, czy rak rozwija się w tych obszarach. Próbki biopsji mogą być usunięte w czasie cystoskopii. Cystoskopia może być wykonana w znieczuleniu miejscowym, ale niektórzy pacjenci mogą wymagać znieczulenia ogólnego. Lekarz poinformuje Cię, czego się spodziewać przed i po zabiegu.

 

Rektoskopia to oględziny odbytnicy przez oświetloną rurkę, aby sprawdzić czy rak rozprzestrzeniania poza szyjkę macicy do odbytu.

 

Lekarz może również zrobić badanie ginekologiczne, gdy jesteś w znieczuleniu aby dowiedzieć się, czy nowotwór rozprzestrzenił się poza szyjkę macicy.

Badania obrazowe

Jeśli lekarz stwierdzi, że masz raka szyjki macicy, pewne badania obrazowe mogą być wykonane w celu potwierdzenia diagnozy. Należą do nich metodą rezonans magnetyczny (RM) i tomografia komputerowa (TK). Te badania mogą wykazać, czy nowotwór rozprzestrzenił się poza szyjkę macicy.

 

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM): rezonans magnetyczny przy użyciu fal radiowych i silnych magnesów zamiast promieniowania rentgenowskiego do robienia zdjęć wykonuje swoją pracę. Energia z fal radiowych jest wchłaniana i następnie uwalniana w strukturze utworzonej przez tkanki i niektóre choroby. Komputer przekształca wzór fal radiowych wydzielanych przez tkanki w bardzo dokładny obraz części ciała.

Rezonans magnetyczny tworzy obrazy które są szczególnie użyteczne w badaniu nowotwory miednicy. Są one również pomocne w wykrywaniu raka, który rozprzestrzenił się do mózgu lub rdzenia kręgowego.

Materiał kontrastowy wstrzykuje się do żyły tak jak w tomografii komputerowej, ale jest używany rzadziej. Rezonans magnetyczny trwa dłużej niż TK - często nawet do godziny. Ponadto, trzeba być umieszczonym wewnątrz rurowego elementu wyposażenia aparatury, w którym miejsce jest ograniczone i może denerwować to ludzi z klaustrofobią (lęk zamkniętych pomieszczeń). Specjalne, "otwarty" w maszynie, które nie są ograniczające mogą być rozwiązaniem dla niektórych pacjentów; minusem może być to, że zdjęcia mogą nie być tak dobre.

 

Dożylna urografia: Dożylne urografia (znany również jako Pielografia lub IVp) jest zdjęciem rentgenowskim układu moczowego, podjętym po podaniu specjalnego barwnika który jest wstrzykiwany do żyły. Barwnik ten jest usuwany z krwi przez nerki i przechodzi przez moczowodów w pęcherzu (moczowody są to rury, które łączą nerki z pęcherzem). Badanie to stwierdza nieprawidłowości w drogach moczowych, takie jak zmiany spowodowane rozprzestrzenianiem się raka szyjki macicy do węzłów chłonnych miednicy, które mogą sprężać lub zablokować moczowód. IVP jest rzadko stosowane obecnie do oceny pacjentów z rakiem szyjki macicy.

 

Pozytonowa tomografia emisyjna: Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) używa formy glukozy (cukru), który zawiera radioaktywny atom. Komórki nowotworowe w organizmie wchłaniają duże ilości radioaktywnego cukru i specjalną kamerą wykrywa się radioaktywność. To badanie może pomóc sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne. Skany PET mogą być przydatne, jeśli lekarz uzna, że nowotwór rozprzestrzenił się, ale nie wie gdzie. Skany PET można stosować zamiast innych rodzajów promieniowania rentgenowskiego, do skanowania całego ciała. Niektóre maszyny łączą TK i PET, aby jeszcze lepiej zidentyfikować guza. Test ten jest rzadko stosowany u pacjentów z wczesnym rakiem szyjki macicy, ale może być stosowany do poszukiwania bardziej zaawansowanych stadiów choroby.


Diagnoza raka szyjki macicy


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych