Skocz do zawartości


Świsty w raku płuc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Karolina

gość_Karolina
  • Guests

Napisano 31 październik 2013 - 22:29

Świsty. Nieczęstym, lecz zawsze patognomicznym objawem raka płuca są świsty i rzężenia, które występują przy niecałkowitym zaczopowaniu oskrzela przez nowotwór. Nie jest to jednak objaw najwcześniejszy. Victor notował go u 19,8% chorych, ale ani razu nie uważał go za naczelny objaw.

Stwierdzenie tego objawu zmusza leka­rza do szczegółowego zbadania chorego z obowiązkowym wykonaniem tomo­grafii i bronchoskopii.

Świsty i rzężenia przy raku płuca są odmienne od spotykanych przy astmie. W astmie, jak wiadomo, wysłuchuje się liczne rzężenia obustronnie, przy raku zaś bywają jednostronne, a osłuchiwaniem można określić mniej lub bardziej dokładnie miejsce ich powstawania.

Oprócz opisanych częściej występujących objawów spotyka się również inne, jak np. bóle wewnętrznej powierzchni klatki piersiowej, chrypkę, ucisk żyły głównej, które, jak wiadomo, wskazują na szerzenie się nowotworu poza gra­nice płuc i świadczą o nieoperacyjnym stanie chorego. Z uwagi na to opiszemy je w rozdziale o wskazaniach i przeciwwskazaniach do leczenia chirurgicznego raka płuca.

Na obraz kliniczny raka płuca składają się zatem różnorodne objawy. Czę­stość występowania poszczególnych objawów raka płuca w odsetkach przed stawia się następująco:

Czas trwania poszczególnych obja­wów raka płuca waha się indywidualnie w dużych granicach, przy czym nie jest to sprawa ostatecznie zbadana. Zgodnie z hipotezą podtrzymywaną przez Maye­ra okres bezobjawowy raka płuca jest indywidualnie długi.

Jeśli jednak posta­ramy się dokładniej przeanalizować wy­wiady, objawy kliniczne, dane rentge­nologiczne, jak również wyniki specjal­nych metod badawczych, możemy wy­kazać nieraz raka płuca w okresie uzna­nym przez kogoś mniej wnikliwego za bezobjawowy.

Z tego względu moment wystąpienia pewnych objawów będzie różnie okre­ślany, zależnie od szczegółowości wy­wiadów, od spostrzegawczości i ogólnej kultury chorego.
 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych