Skocz do zawartości


Rak płuc i podwyższona temperatura ciała


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Andrzej

gość_Andrzej
  • Guests

Napisano 31 październik 2013 - 22:19

Podwyższenie ciepłoty ciała. Wiele osób niesłusznie uważa, że rak płuca nie powoduje charakterystycznego podwyższenia temperatury ciała oraz że wysoka gorączka przemawia przeciwko rakowi płuca. W istocie podwyższenie tempe­ratury przy raku płuca spotyka się często. Prawie nie ma chorego na raka płuca, u którego w wywiadach nie byłoby wzmianki o często powracającej gorączce.

Jedynie w przypadkach wczesnego rozpoznania raka płuca w okresie bezoibjawowym, w czasie badań profilaktycznych, można spotkać chorego bez podwyższonej temperatury. Częściej chorzy podają, że wprawdzie mieli wysoką lub podwyższoną temperaturę, jednak tłumaczono ją grypą lub zapaleniem płuc i ustąpiła pod wpływem leczenia antybiotykami, u innych pojawiały się także stale lub sporadyczne 1—2-dniowe stany podgorączkowe, które zazwyczaj ustę­powały i nie zwracały uwagi chorego.

Podwyższenie temperatury ciała spostrzegaliśmy u wszystkich naszych cho­rych, przy czym charakter krzywej gorączkowej był różnorodny. U jednych występowała gwałtownie wysoka gorączka, u innych powtarzały się okresy krótkotrwałej gorączki lub uporczywej i długotrwałej. U niektórych chorych stwierdzono stany podgrączkowe do 37,5°. Faktowi temu należy przypisywać duże znaczenie.

Wnikliwe badanie u prawie każdego chorego ujawniło powta­rzające się w ciągu kilku ostatnich miesięcy podwyższenie temperatury ciała i infekcję dróg oddechowych o typie zapalenia płuc lub oskrzeli. Na objawy takie należy zwracać baczną uwagę i trzeba poddać chorego szczegółowym badaniom. Wiadomo, że wokół guza nowotworowego w płucu często powstają odczyny okołoogniskowe, przy czym badanie wykazuje procesy zapalne i roipne w małych drobnych odcinkach drzewa oskrzelowego lub tkanki płucnej.

Pod wpływem ucisku, rozpadu, a także zaburzeń odżywiania powstają wtórne pro­cesy zapalne, które są traktowane jako zapalenie płuc, nieżyt oskrzeli lub grypa itd.

Podobny obraz zapalenia dróg oddechowych można spotkać również w sto­sunkowo wczesnym okresie sprawy nowotworowej, kiedy sam guz jest tak mały, że wykrycie go zazwyczaj stosowanymi metodami jest niemal niemoż­liwe. Gdy zaś guz osiąga znaczną wielkość i wywołuje zatkanie stosunkowo dużego oskrzela (z niedodmą segmentu lub całego płata), obwodowo od miejsca zaczopowania zaczyna się proces ropny, który może doprowadzić do rozpadu tkanki płucnej i uformowania się ropnia.

Wiadomo, że w przybliżeniu 10% (wg niektórych danych 20%) wszystkich ropni płuc powstaje na tle raka płuca. Chorzy ci mogą gorączkować ciągle i uporczywie przez wiele tygodni, lub na­wet miesięcy, przy czym gorączce towarzyszą zlewne poty i bywa ona typu septycznego.

Wreszcie niektóre raki płuca położone obwodowo mają tendencję do wczes­nego rozpadu w centrum i do przebiegu o typie ropnia z wysoką gorączką i obfitą ropną plwociną. Wszystko to powinno zwracać uwagę klinicystów. Do chorego w późniejszym lub średnim wieku, u którego występuje okresowa gorączka lub stany podgorączkowe, należy podchodzić poważnie. Nie wolno uspokajać się rozpoznaniem w rodzaju „grypy" lub „bronchitu", bo i po ustą­pieniu gorączki konieczna jest obserwacja celem ustalenia istotnej jej przy­czyny.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych