Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Rak nosogardła

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 rakforumpl

rakforumpl

Administrator

• Administrators
  • 76 postów

Napisano 31 październik 2013 - 21:27

Raka nosogardła jest najczęstszą formą raka pochodzącego z nosogardzieli , jest to region najwyżej położony w gardle, za którym znajdują się rurki słuchowe które przyłączają się do pozostałej części górnych dróg oddechowych . Rak znacznie różni się od innych nowotworów głowy i szyi - jego występowanie , przyczyny, zachowanie kliniczne i leczenie. Jest znacznie bardziej powszechny w niektórych regionach Azji Wschodniej i Afryce, niż gdzie indziej związane jest to z wirusowymi , upodobaniami dietetycznymi i genetycznymi czyli czynnikami uczestniczącymi w jego powstaniu. Występuje częściej u mężczyzn. Jest rak płaskonabłonkowy lub niezróżnicowanych. Komórki nabłonka płaskiego są płaskie w tej okolicy błony. Zróżnicowanie oznacza jak różne komórki rakowe są od normalnych komórek ciała. Niezróżnicowane to słowo używane do opisania komórek, które nie mają charakterystycznych dla zwyczajnych komórek cech i budowy wewnętrznej.

Objawy

Zajęte szyjne węzły chłonne (choroba lub obrzęk węzłów chłonnych w szyi) są to początkowe objawy u wielu pacjentów z diagnozą raka nosogardzieli. Często dokonywana jest biopsja węzłów chłonnych. Objawy związane z guzem pierwotnym to szczękościsk , ból, zapalenie ucha środkowego, niedomykalność nosa z powodu niedowładu (utrata lub zaburzenie ruchu) podniebienia miękkiego, utrata słuchu i nerwów czaszkowych, porażenie (paraliż). Większe wzrosty mogą powodować niedrożność nosa lub krwawienie. Przerzuty mogą spowodować bóle kości lub dysfunkcję narządów. Rzadko występuje zespół paranowotworowy z osteoartropatią (chorobą kości i stawów).

Przyczyny

Rak jamy nosowo-gardłowej jest związane z zakażeniem wirusem Epsteina-Barr (EBV). To skojarzenie jest jednoznaczne w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla typu II i III, ale mniejsze guzy czyli typu I sugeruje się, że powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

DNA EBV wykryto w osoczu krwi w próbkach 96% pacjentów z rakiem nosogardzieli. Etiologia rak jamy nosowo-gardłowej (szczególnie endemiczne formy) wydaje się podążać przez wieloetapowy proces, w którym EBV ma pochodzenie etniczne i środowiskowe jako czynniki rakotwórcze - wszystkie wydają się odgrywać ważną rolę.

Co ważniejsze, poziomy DNA EBV wydaje się korelować z odpowiedzią na leczenie i można przewidzieć nawrót choroby, co sugeruje, że może on być niezależnym wskaźnikiem rokowania. Mechanizm, za pomocą którego EBV zmienia komórki jamy nosowej w komóreki rakowe nie jest wyjaśnione, aby zapewnić racjonalny cel terapeutyczny.

U osób dorosłych, inne możliwe czynniki etiologiczne obejmują genetyczną podatność, konsumpcję żywności (w szczególności ryby solone) zawierające rakotwórcze lotne nitrozoaminy.

Klasyfikacja

Raki jamy gardłowo-nosowej, powszechnie znany jako raka nosowej części gardła, jest klasyfikowany jako złośliwy nowotwór wywodzący się z błony śluzowej nabłonka części nosowej gardła, najczęściej w bocznej wnęce nosogardła lub wnęce Fossa (wnęka za wejściem do trąbki Eustachiusza). Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje raki jamy gardłowo-nosowej w trzech rodzajach. Typ 1 jest to rak płaskonabłonkowy. Rodzaj 2A jest rogowaciejący rak niezróżnicowany. Typu 2B jest nierogowaciejący rak niezróżnicowany.

Diagnoza

W przypadku raka nosogardzieli nowotwory takie umiejscowione w środkowej strefie rozciągającej się w gardle, mogą być wykryte na pierwszy rzut oka. Większość raków jamy nosowo-gardłowej są wykrywane za pomocą endoskopii nosa i gardła. Aby potwierdzić rozpoznanie, lekarz usuwa próbki tkanki i analizuje je pod mikroskopem (biopsja).

Aby określić, jak daleko nowotwór rozprzestrzenił się w przestrzeni gardła, przy użyciu technik, takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) ocenia się jego zasięg. Węzły chłonne mogą być wykrywane zarówno przez badania diagnostyczne, choć często używa się do tego celu USG . Aby wykluczyć przerzuty do płuc, wykonuj się badanie rentgenowskie i / lub tomografię komputerową (TK). Podejrzewając, że rak rozprzestrzenił się do kości wykonuje się badanie scyntygrafię kości. Skan wątroby jest wykonywana przez rakże za pomocą USG.

W momencie rozpoznania, lekarz ocenia stopień (etap) raka jamy nosowo-gardłowej poprzez system TNM. T odnosi się do wielkości nowotworu, z numerem T1 oznaczającym małego guza i duże guzy za pomocą T3 lub T4. N wskazuje możliwy udział węzłów chłonnych w chorobie, a M odnosi się do przerzutów. Klasyfikacja ta ma znaczenie dla leczenia i rokowania raka nosogardzieli.

#2 Emilka0630

Emilka0630

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 sierpień 2014 - 22:47

proszę o pomoc i szybka odpowiedź. mam 7miesięczne dziecko mam 22 lata, dodam też ze pale papierosy, po porodzie z moim organizmem dzieją się cyrki. mam chrypke jakby połykam gulę cały czas , ostatnie badania wykazały powiększone węzły chłonne szyi zatokowe (tak napisano mi) do 15mm, również powiększone do 125mm w osi długiej nerki trzustka i śledziona. mam również opadnieta powieke Górna oka lewego (nie wiem czy dobrze opisałam ale dokładniej to jest dużo większa od powieki w oku prawym) i raz jest ten objaw a raz niema. jestem bardzo smutna bo najgorsze podejrzenia przychodzą mi na myśl. robiłam wyniki z krwi CRP w normie i reszta również. Błagam pomóżcie mi , ja nie chce nie móc wychować swojej córki, najpiękniejszy czas jej dzieciństwa chce być z nią! :-(
  • Emilka0630 lubi to

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych