Skocz do zawartości


Radykalne leczenie trzonu macicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Artur

gość_Artur
  • Guests

Napisano 30 październik 2013 - 16:35

Celem leczenia radykalnego jest uzyskanie wyleczenia przez całkowite uwolnienie ustroju od tkanki nowotworowej.

 

Łukaszczyk w pracach swych podkreśla, że radykalność w leczeniu nowotworów złośliwych dotyczyć musi zarówno stopnia działania, jak i zasięgu działania. W zakresie stopnia działania konieczne jest zupełne usunięcie z organizmu lub pełne uszkodzenie tkanki nowotworowej, w zakresie zasięgu działania warunkiem radykalności jest wyeliminowanie wszystkich komórek nowotworowych zdolnych do rozwoju.

 

Radykalne leczenie trzonu macicy.jpg

 

Leczenie radykalne jest z reguły leczeniem bardzo poważnym, w którym planuje się uzyskanie wyleczenia za cenę nieuniknionych uszkodzeń ustroju i groźbę powikłań, niejednokrotnie ciężkich, a czasami nawet śmiertelnych.

 

Z dwu stosowanych dotychczas metod radykalnego leczenia nowotworów złośliwych, które polegają na leczeniu operacyjnym i leczeniu promieniowaniem jonizującym — obydwie metody mają zastosowanie w leczeniu raka trzonu macicy.

 

Radykalne leczenie operacyjne nowotworów złośliwych polega na usunięciu z ustroju całości tkanki nowotworowej. Zabiegiem radykalnym w raku trzonu macicy jest usunięcie macicy z przydatkami. Sprawa usuwania węzłów jest obecnie szeroko dyskutowana w piśmiennictwie, będzie ona omówiona szczegółowo w odpowiednim rozdziale.

 

Radykalne leczenie promieniami jonizującymi polega na definitywnym, trwałym uszkodzeniu wszystkich komórek raka zdolnych do rozplemu. Osiąga się ten cel przez napromienianie odpowiednio wysoką dawką całości zmiany nowotworowej, a także dróg i węzłów chłonnych, które mogłyby stanowić I etap przerzutów.

 

W latach ostatnich coraz szerzej w radykalnym leczeniu nowotworów złośliwych stosuje się leczenie skojarzone, polegające na różnych kombinacjach leczenia operacyjnego i radioterapii.

 

Celem przedoperacyjnej radioterapii jest zwiększenie onkologicznego bezpieczeństwa zabiegu przez uszkodzenie komórek nowotworowych, aby nie były one zdolne do rozsiewu i rozplemu, ułatwionego przez zabieg operacyjny. Celem pooperacyjnej radioterapii jest definitywne uszkodzenie komórek nowotworowych, które mogły pozostać nie usunięte w czasie zabiegu.

 

Tak prowadzone leczenie operacyjne, promieniami lub skojarzone, ma bardzo duże szanse radykalności w stopniach zaawansowania 0, I i II, kiedy rak nie przekracza macicy. Może ono być leczeniem radykalnym także w wybranych przypadkach stopnia III, na przykład przy przerzutach raka do jajnika lub przerzutach do węzłów miednicy małej, które są dostępne dla usunięcia operacyjnego lub zniszczenia energią promienistą.

 

Znacznie rzadziej udaje się przeprowadzić leczenie radykalne w przypadkach zajęcia przez naciek nowotworowy przymacicz i ścian pochwy.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych