Skocz do zawartościRak szyjki macicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Anna

gość_Anna
  • Guests

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:54

Raka szyjki macicy jest rak to, który rozwija się z nabłonka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest drugą najczęstszą postacią raka u kobiet na całym świecie, po raku piersi. Rak ten jest bezpośrednio związany z aktywnością seksualną.
 

rak szyjki macicy.JPG

 
Badania przesiewowe w kierunku stanów przedrakowych są możliwe poprzez praktykę badań przesiewowych i cytologii. Odkrycie zmian przedrakowych w tym dysplazji lub rak in situ umożliwia leczenie z bardzo niskim odsetkiem nawrotów.
 
Przyczyny i czynniki ryzyka
 
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV 16 i HPV 18 jest obecne w 80% przypadków przyczyną raka szyjki macicy i in situ i zmian dużego stopnia. Odkrycie roli tych wirusów w rozwoju raka szyjki macicy dokonał Harald zur Hausen zwycięzca Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 2008 roku.
 
W listopadzie 2010 roku, czasopismo Lancet Oncology opublikowano wyniki badania wykazujące, że osiem typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za 90% przypadków raka szyjki macicy.
 
Antykoncepcji estrogenów progestagenem jest związana z umiarkowanym wzrostem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy (zwiększone ryzyko mniej niż 1%).
 
Rak szyjki macicy u HIV-pozytywnych pacjentów HIV może być bardziej agresywna i taki rak mniej reaguje na leczenie.
 
Zastosowanie wkładki wewnątrzmacicznej podczas swojego życia zmniejsza o połowę ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy (rak płaskonabłonkowy lub gruczolakorak ). Natomiast ryzyko raka nie wydaje się być związane z czasem stosowania wkładek wewnątrzmacicznych. Ponadto nie wkładki nie mają wpływu na częstość zakażenia HPV.
 
Dodatkowo czynnikami ryzyka jest: palenie znacznej ilości papierosów, liczne ciąże w młodym wieku, zmiennośc partnerów seksualnych, choroby autimuunologiczne, zapalenie pochwy, chlamydie, zakażenie pochwy wirusem HSV-2, rodzinne występowanie raka szyjki maicyc, wczesne rozpoczęcie współżycia, niedobór prowitaminy A, karotenoidów i witaminy C
 
Typy histologiczne
 
Istnieją dwa główne rodzaje raka szyjki macicy :
 
W dwóch trzecich przypadków jest to rak płaskonabłonkowy , który rozwija się z nabłonka szyjki macicy.
W mniej niż ćwierć przypadkach jest to gruczolakorak , który rozwija się z gruczołów błony śluzowej macicy.
 
Oznaki
 
Główną oznaką jest krwawienie z dróg rodnych, najczęściej spowodowany podczas stosunku płciowego, a poza miesiączką. Ale nieprawidłowe krwawienie, bez względu na jego właściwości, nie zawsze oznacza raka. Wydzielina z pochwy jest również przejawem raka szczególnie gdy nakładają się infekcję.
 
Ból pojawia się bardzo późno!!!
 
Badania kliniczne
 
W zaawansowanych stadiach badania wziernikiem, widzimy początkujące lub wrzodziejące uszkodzenie szyjki macicy, a nawet czasem krwawienie. Badanie pochwy ocenia rozprzestrzenianie raka poza szyjkę macicy: pochwa, boczne ścianki szyjki macicy inne narządy które mogą być opanowane to pęcherz moczowy i odbytnica.
 
W przypadku braku widocznych obrażeń, wziernikowanie pochwy pozwala znaleźć uszkodzenie i wykonać bezpośrednią biopsję.
 
Biopsja zmian jest kluczowym badaniem które potwierdza diagnozę i inwazyjny charakter nowotworu, jego typ histologiczny i stopień zróżnicowania.
 
Leczenie
 
Do leczenia raka potrzebne są najczęściej doświadczone i wyspecjalizowane instytucje. Nie jedna, ale kilka opcji leczenia jest niezbędna. Wreszcie, szybka ewolucja wiedzy medycznej wymaga użycia lekarzy otrzymujących medyczne szkolenia z zakresu raka szyjki macicy.
 
Operacja
 
Możliwe są dwa działania:
 
Leczenie chirurgiczne szyjki czyli histerektomia przedłużona, to znaczy, usunięcie całej macicy, jajowodów i jajników. Rozszerzone obszary mogą być również uwzględnione. W bardzo lokalnych formach i u młodych kobiet, mona omówić ochronę jajników.
 
Usuwanie węzłów chłonnych lub wszystkich węzłów chłonnych miednicy.
 
Radioterapia
 
Kilka rodzajów radioterapii jest dostępnych:
 
Promieniowanie przez pochwę lub brachyterapia wewnątrz jam ciała. Zabieg ten jest standardem o niskiej mocy dawki dawki brachyterapii.
 
EBRT używa fotonów energii równą lub wyższą niż 10 mV po przeprowadzeniu symulacji.
 
Chemioterapia
 
W zależności od stadium raka, chemioterapia może być stosowana w połączeniu z radioterapią. Jest to również jedyny sposób leczenia w przypadku wystąpienia przerzutów.
 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych