Skocz do zawartości


Drobnokomórkowy rak płuc - podstawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Tomasz

gość_Tomasz
  • Guests

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:18

Drobnokomórkowy rak płuca stanowi 15% przypadków raka płuc. W przeciwieństwie do bardziej powszechnych niedrobnokomórkowego raka płuc , drobnokomórkowego raka płuc rośnie szybko, ale często również reaguje na chemioterapię. Niestety, ma ona tendencję do bardziej odpornego leczenia w miarę postępu choroby.

 

 

Drobnokomórkowy rak płuc zwykle zaczyna się w dużych drogach oddechowych (oskrzela) w płucach i daje przerzuty często do mózgu .

 

Większość przypadków raka płuca jest spowodowanych paleniem, choć inne przyczyny mogą być także istotne. Ten typ raka płuc występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, i jest najbardziej rozpowszechnionym typem raka.

 

Objawy

 

Objawy raka płuca mogą obejmować:

 

- Przewlekły kaszel

- Odkrztuszanie krwi (krwioplucie)

- Obrzęk twarzy i szyi

- Duszność

- Świszczący oddech

- Powtarzające się epizody zapalenia płuc lub oskrzeli

- Chrypka

- Zmęczenie

- Niewyjaśniony spadek masy ciała

 

Objawy wynikające z rozprzestrzeniania się nowotworu do innych części ciała, to:

 

Kość - powoduje ból w plecach, biodrze lub żebrze

Mózg - wywołuje bóle głowy, zaburzenia widzenia, osłabienie, lub napady drgawkowe.

 

Drobnokomórkowy rak płuca często rozprzestrzenia się do mózgu w momencie diagnozy.

 

Rozprzestrzenianie do mózgu - objawy, zabiegi i rokowanie

 

Drobnokomórkowy rakpłuc można również prowadzić do wielu różnych objawów ze względu na zespoły paraneoplastyczne . Niektóre z nich to:

 

Osłabienie mięśni kończyn górnych, zaburzenia widzenia i trudności w połykaniu ( zespól Lambert-Eaton). Osłabienie, zmęczenie i niski poziom sodu we krwi (zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego)

Utrata koordynacji i trudności z mówieniem (paraneoplastyczne zwyrodnienie móżdżku)

Zaokrąglenie się paznokciami

 

Etapy

 

Istnieją 2 etapy raka płuca:

 

Wczesny etap - rak płuca jest zdefiniowany jako komórki raka, które są obecne tylko w jednym płucu i mogą rozprzestrzeniać się w pobliżu nadobojczykowych węzłów chłonnych lub do przestrzeni między płucnej (śródpiersie), ale nie dawać przerzutów do innych części ciała.

 

Zaawansowany etap - W dużym stopniu nowotwór płuca rozprzestrzenił się do innej części ciała, na przykład innego płata płuc lub mózgu.

 

Zabiegi

 

Wielu ludzi dobrze reaguje na kombinację chemioterapii i radioterapii, w ograniczonym stadium raka, to może zaoferować całkowitą możliwości wyleczenia. Jeśli osoby dobrze reagują na leczenie, profilaktyczne napromienianie mózgowia to zapobiegawcza radioterapia dla mózgu - jest zalecana w celu obniżenia ryzyka, że wszelkie komórki rakowe, które rozprzestrzeniają się do mózgu dadzą jakąkolwiek wznowę.

 


Rak drobnokomórkowy płuc

Typowe leki stosowane obejmują połączenie cisplatyny (Platinol) lub karboplatyna (Paraplatin) z etopozydem (VePesid) . W ograniczonym stadium choroby, dodanie radioterapii wydaje się poprawiać długość przeżycia, podczas gdy w zaawansowanym stadium choroby, promieniowanie może być stosowany do kontrolowania objawów ( leczenie paliatywne ) związane z rozprzestrzenianiem się chorób nowotworowych, takich jak ból kości.

 

Operacja jest rzadko wykonywana na drobnokomórkowym raku płuca ale jest wykonywana od czasu do czasu, jeśli guz jest obecny w tylko jednym płucu i okolicznych węzłach chłonnych. Chemioterapia uzupełniająca (chemioterapia po zabiegu) jest zwykle zalecane, gdy operacja się zakończy.

Załączone miniatury

  • drobnokomórkowy rak płuc.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych