Skocz do zawartości


Wznowa raka szyjki macicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 gość_Ania

gość_Ania
  • Guests

Napisano 28 wrzesień 2013 - 00:17

Witam wszystkich jestem nowa na tym forum. I po raz pierwszy rozpoznano u mnie raka szyjki macicy, stadium Ib w 2003 roku. Miałam 30 zabiegów zewnętrznych promieniowania, 6 brachterapi i 6 tygodni leczenia z cisplatyną.  We wrześniu 2005 roku, miałam rutynowe badanie RTG w klatce piersiowej i znaleźli lekarze mi 3 guzy w trzech różnych miejscach. Lekarze myślą, że wątroba jest również zaangażowana w peoces. We wrześniu lekarze dali mi kilka miesięcy do roku, tyle ponoć będę żyć. Jestem tutaj i wciąż walczę, ale mam trudności z odżywianiem. Czy istnieją długoterminowe osoby które ocalały? Jestem przerażona. Robię wszystko, co mogę, aby zwiększyć swoje szanse. Chciałbym znaleźć tylko jedną osobę, która powie że pokonała przeciwności losu. Szukam trochę inspiracji. Proszę o pomoc. Dziękuję, Ania#2 onkolog

onkolog

    Aktywny użytkownik

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 29 wrzesień 2013 - 16:57

Jeśli rak wraca po operacji lub leczeniu to mówi się, że jest to nawrót. Rak szyjki macicy może się powtarzać u 30 procent kobiet z inwazyjną postacią choroby. Jeśli nie powtórzy  się to zazwyczaj w ciągu pierwszych 2 lat po leczeniu. Tam, gdzie rak powraca zależy od początkowych stosowanych terapii. Na przykład, po operacji usunięcia macicy około 25 procent nawrotów występuje w górnej części pochwy i szyjki macici. Jeżeli radioterapia było stosowana jako wstępne oczyszczanie pierwotne następnie to nawrót występuje zwykle w szyjce macicy, pochwie lub ścianie górnej miednicy.

Jakie są objawy nawrotu?

Typowe objawy raka szyjki macicy są nastęujące:

1. Nagła i niewyjaśniona utrata masy ciała.
2. Obrzęki nóg.
3. Krwawe upławy.
4. Ból w pośladku lub udach.
5. Ból w klatce piersiowej.
6. Kaszel, nie związane z przeziębieniem lub grypą.

Jakie są perspektywy?

Perspektywy dla kobiety z powodu nawrotu zależą od tego gdzie nowotwór się rozwija. Szanse na wyleczenie gdy nowotwór znajduje się "centralnie", to znaczy, że ogranicza się do obszaru miednicy sa duże. Rokowanie dla kobiet, u których rak rozprzestrzenił się do innych narządów (przerzuty), takich jak płuca, wątroba i kości nie jest tak dobry. Diagnoza odbywa się zazwyczaj w ten sam sposób, jak w pierwotnej diagnostyce raka szyjki macicy.

 

wznowa raka szyjki macicy.jpg

Jak to leczyć?

Leczenie nawrotu zależy od następujących czynników:

1. Jakie metody leczenia stosowane były ostatnim razem.
2. Położenie nawrotu.
3. Ogólny stan zdrowia i stan pacjenta. Na przykład, operacja będzie prowadzić rozległa to oznacza kolejne zagrożenie dla osób starszych lub otyłych lub dla osób z chorobą współistniejącą.

Nawrót po zabiegu

Zazwyczaj radykalna histerektomia jest bardzo skuteczna w leczeniu raka szyjki macicy - tak długo, jak komórki nowotworowe nie rozprzestrzeniły się poza szyjkę macicy. Jednak czasami komórki nowotworowe pozostają na krawędziach wydobytej tkanki. Komórki te rosną i rozprzestrzeniają się tworząc nowy problem. Ta sytuacja jest bardziej prawdopodobna u pacjentów, którzy początkowo są zze zdiagnozowanym rakiem szyjki w etapach 1B lub 2. Jeśli nowotwór zostanie wykryty w biopsji , radioterapia może być stosowana bezpośrednio do obszaru zainteresowania w celu zabicia pozostałych komórek. Jednakże, jeśli promieniowanie podane jest przed zabiegiem, nie może być powtarzane w ten sam obszar. Jako alternatywę pacjenci mogą miec wykonane zabiegi na miednicy. Jest to operacja chirurgiczna, które usuwa tkanki nowotworowe, jak również inne narządy miednicy, takie jak pęcherz, odbytnica i okrężnica. Mocz i kał będzie przekierowany do otworu na brzuchu, tak, że mogą one nadal opuszczać ciało. Operacja ta ma ogromne psychologiczne oddziaływanie na pacjenta, więc kobiety, które wybierają tę operację muszą być emocjonalnie silne i przygotowane. Jeśli nowotwór rozprzestrzenił się poza miednicę lub nie możę być usunięte przez działanie lecznicze nie zostanie przeprowadzona operacja. Około 33 procent kobiet z nawracającym rakiem szyjki macicy leczonych jest promieniowaniem i operacją miednicy i są one trwale wyleczone. Jednak prawie 10 procent pacjentów umiera w trakcie lub zaraz po operacji w obrębie miednicy. Powikłania występują zazwyczaj z powodu problemów ze strony serca lub płuc problemów. Dla tych, którzy przeżyją, zakażenia układu moczowego , zaburzenia czynności nerek i zaburzenia jelitowe mogą być problemem przez całe życie problem. Jednak mimo tych wszystkich komplikacji, ta radykalna operacja może być jedyną nadzieją na przetrwanie dla niektórych kobiet.

Nawrót po radioterapii

Niektóre kobiety mogą mieć raka który wraca, nawet jeśli otrzymywały promieniowanie bezpośrednio do strefy wpływu raka. Może być tak, że komórki nowotworowe są wystarczająco silne, aby przetrwać promieniowanie lub, że nie rozprzestrzeniają się na zewnątrz w obszarze miednicy, które nie poddano działaniu promieniowania. Obecnie nie ma badania, które może wykryć niewielkie obszary raka poza miednicą. Obszary te są klinicznie określane jako mikroprzerzuty. Jeśli promieniowanie jest już zawarte w pierwotnym leczeniu, to nie może być bezpiecznie stosowane ponownie.

Gdy nowotwór rozprzestrzenił

Tradycyjnie leczenie raka szyjki macicy, który został przeniesiony (z przerzutami) poza miednicę do innych części ciała, został uznany za chorobę za nieuleczalną. Niektóre z chorych są traktowani z chemioterapią w celu przedłużenia życia lub zmniejszennia objawów związanych z postępującą chorobą nowotworową. Najnowsze badania donoszą "dobrą odpowiedź" do niektórych leków chemioterapii, w tym winkrystyna, doksorubicyna, mitomycyna-C, bleomycyna, cisplatyną i metylu CCNU. Jednak dobra odpowiedź to nei oznacza trwała odpowiedź. Chemioterapia jest powszechnie wykorzystywana do opieki paliatywnej, do sterowania niepokojącymi objawami, które towarzyszą zaawansowanej chorobie.

Postęp w leczeniu

Ponieważ rak szyjki macicy, który rozprzestrzenił się poza obszar miednicy jest trudny do leczenia, a prawie zawsze śmiertelny, wiele badań prowadzonych w tej dziedzinie jest obecnie prowadzonych. Jednym z ostatnich badań wykonanych z udziałem 17 kobiet z zaawansowanym lub nawracającym rakiem szyjki macicy otrzymały kombinację leków Gemzar i Platinol. Leki były przepisywane przez 21 dni przez długość 5 cykli. 41 procent kobiet wykazało poprawę wyniku w terapii skojarzonej. Kolejnym obszarem badań są biologiczne terapie stosowane same lub w połączeniu z chemioterapią. Ideą terapii biologicznej jest nakłonienie układu odpornościowego pacjenta do atakowania i niszczenia komórek nowotworowych. Terapie te obejmują stosowanie szczepionek, interleukiny, interferonów i przeciwciał monoklonalnych.#3 gość_Marta

gość_Marta
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2013 - 00:45

Może ktoś po przeczytaniu tego posta przejrzy na oczy i zdecyduje się chodzić regularnie na cytologię. Lista wszystkich objawów raka szyjki macicy. Nie czekaj! Chodź regularnie na cytologię!


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych