Skocz do zawartościRak jelita grubego i niedrożność jelit


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Kuba Jarosz

gość_Kuba Jarosz
  • Guests

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:43

Niedrożność powstać może z różnych przyczyn, jak np. guz nowotworowy, ciało obce, ucisk z zewnątrz, do czego dołącza się zwykle obrzęk zapalny. Niedrożność może jednak być też spowodowana skrętem jelita (volvulus), zadzierzgnięciem (strangulatio), wgłobieniem (invaginatio) lub uwięźnięciem we wrotach przepuklinowych. Do czynników sprzyjających należą przepukliny, zrosty wewnątrzotrzewnowe po zabiegach operacyjnych lub po zapaleniach otrzewnej oraz anomalie rozwojowe. Powyżej niedrożności gromadzi się treść jelitowa, obficie wydzielane soki, wysięk i gazy. Powoduje to rozdęcie jelita, wzmożenie perystaltyki, później antyperystaltykę. Duża ilość nagromadzonego płynu powoduje ostrą hipowolemię. Przy zadzierzgnięciu krezki zamykającym światło naczyń szybko występuje martwica jelita, co powoduje dołączenie się objawów wstrząsu i toksykozy.

Objawy kliniczne są tym bardziej burzliwe, im wyżej znajduje się miejsce niedrożności. Przy wysokiej niedrożności wymioty występują wcześnie, a utrata płynów i elektrolitów powoduje szybko zaburzenia równowagi środowiska wewnętrznego ustroju. Przy niedrożności niskiej wymioty są rzadsze, a dominują wzdęcia i głośne przelewania w jamie brzusznej. Bóle są gwałtowne, kilkuminutowe, kolkowe, towarzyszą wzmożonej perystaltyce; powtarzają się falami. Występuje zatrzymanie gazów i stolca. Oglądaniem stwierdzić można, a także płasko położoną dłonią wyczuć tzw. stawianie się jelit. Dołączenie się zapalenia otrzewnej powoduje stały ból, gorączkę, porażenie perystaltyki i pojawienie się tzw. objawów otrzewnowych przy badaniu palpacyjnym. Postępowanie musi być bardzo szybkie.
Z badań dodatkowych wymienić należy przeglądowe zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej, wykazujące pętle jelita wzdęte gazami i poziomy zalegającego w nich płynu. Badanie moczu, leukocytozy, poziomu cukru, diastazy, hematokrytu szybko dostarczają danych przydatnych do różnicowania.

Szybkie różnicowanie z przebiciem wrzodu żołądka, z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrą martwicą trzustki, ostrymi kolkami brzusznymi, ostrym zapaleniem przydatków, porfirią jest konieczne, gdyż właściwe jest tylko szybkie leczenie operacyjne.

Choroba przedstawiona jest tu pobieżnie, gdyż jako sprawa typowo chirurgiczna wchodzi w zakres chirurgii. Tutaj wspomniana jest dlatego, że internista też często ustala rozpoznanie ostrego brzucha. Wtedy jak najszybciej powinien skonsultować się z chirurgiem i przekazać pacjenta. Ważne jest, ażeby nie przekazać chorego zaniedbanego i źle leczonego. Pomimo silnych bólów nie wolno podawać opiatów. Czas pobytu chorego na oddziale wewnętrznym powinien być użyty na poprawę stanu odwodnienia i dyselektrolitemii za pomocą ciągłych kroplówek, na monitorowanie tych zaburzeń oraz ciśnienia krwi, diurezy i na odsysanie żołądka. Podaje się antybiotyki. Tylko takie przygotowanie pozwala na podjęcie zabiegu operacyjnego. Niekiedy niedrożność okazuje się niezupełna i sama przechodzi.</p> <p>Zabieg operacyjny może być wtedy odroczony, a chory — prowadzony pod ścisłą obserwacją — może być poddany dokładniejszym badaniom. Osobną postacią jest niedrożność porażenna jelit, która występować może bądź odruchowo (pooperacyjna, przy ostrym zapaleniu trzustki, po urazach), bądź przy zatruciach zwłaszcza endogennych (toksyczne megacolon w colitis ulcerosa, mocznica, porfiria, morfinizm itp.). Jest to wtedy powikłanie zasadniczego cierpienia i leczyć trzeba wówczas podstawową przyczynę.
 Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych