Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rak płaskonabłonkowy płuc

rak płuc

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 paulinal

paulinal

    Starszy użytkownik

  • Members
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 15 wrzesień 2013 - 11:01

Rak płaskonabłonkowy płuc jest jedną z form niedrobnokomórkowego raka płuca.

Niedrobnokomórkowy rak płuc stanowi około 80% przypadków raka płuc, i w przybliżeniu 30% to raka płaskonabłonkowego.

Rak płaskonabłonkowy w obrębie płuc

Rak płaskonabłonkowy zaczyna się w tkance, linii dróg oddechowych w płucach. Jest on również znany jako rak naskórkowy. Większość raków płaskonabłonkowych płuc usytuowanych jest centralnie, zazwyczaj w większych oskrzelach dołączających tchawicy do płuc.

Rak płaskonabłonkowy jest silniej powiązany z paleniem niż inne formy niedrobnokomórkowego raka płuc, i jest częstszy u mężczyzn niż u kobiet. Wydają się rosnąć wolno, a ze względu na ich położenie są często wcześniesze niż inne formy raka płuc.

Częstość występowania raka płaskonabłonkowego płuc, zmniejsza się w ostatnich latach, podczas gdy inne postaci raka płuc, na przykład gruczolakoraka wzrasta. Uważa się, że dodanie filtrów do papierosów uniemożliwia dymowi wdychanie go głębiej do płuc, gdzie ma tendencję do występowania gruczolakoraka.

Objawy

Najczęstsze objawy raka płuca to uporczywy kaszel , odkrztuszanie krwi i świszczący oddech. Rak płaskonabłonkowy zazwyczaj znajduje się w pobliżu dużych dróg oddechowych, często powodując objawy wcześniej niż inne formy raka płuc. Niedrożność dróg oddechowych może prowadzić do infekcji, takich jak zapalenie płuc, lub zapadania części płuc (niedodma).

Rak płaskonabłonkowy jest najczęstszą przyczyną syndromu zwanego Pancoast lub przełożonego zespołu bruzdy. Zespół Pancoast powoduje raka płuc, które rozpoczyna się w pobliżu górnej części płuc i wnika w pobliże struktury. Objawy często obejmują ból barku, który promieniuje w dół do wnętrza ramienia, osłabienie lub kłujące odczucia w rękach, uderzenia gorąca i poty po jednej stronie twarzy - zespół Hornera.

Osoby z rakiem płaskonabłonkowym są też bardziej narażone na podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia), które mogą prowadzić do osłabienia mięśni i skurczów. Hiperkalcemia jest jednym z objawów zespółów paranowotworowych, i powoduje wzrost nowotworów wydzielających hormony, które podnoszą poziom wapnia we krwi.

Diagnoza

Rak płaskonabłonkowy płuca jest często pierwszym podejrzanym, gdy patologie są widoczne na zdjęciach RTG. Dalsze oceny mogą obejmować:

    - Skan TK śródpiersia
    - Cytologia plwociny - rak płaskonabłonkowy często sięga do dróg oddechowych, próbki plwociny może czasem wykrywać komórki nowotworowe
    - Bronchoskopia
    - PET - badanie mające na celu szukanie aktywnie rosnących guzów
    - Ultradźwięki dooskrzelowe

W zależności od wyników, lekarze zazwyczaj chcą otrzymać próbki tkanki w celu potwierdzenia diagnozy i zlecić dalsze badania, aby sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się na inne rejony caiał.

Inscenizacja

Rak płaskonabłonkowy płuca dzieli się na 4 etapy:

    Etap 1 - rak jest zlokalizowany w obrębie płuc i nie rozprzestrzenił się na wszystkich węzłach chłonnych
    Etap 2 - nowotwór rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych lub błony śluzowej płuc, lub jest w pewnym obszarze głównych oskrzeli
    Etap 3 - nowotwór rozprzestrzenił się na tkanki w pobliżu płuc
    Etap 4 - nowotwór rozprzestrzenił się (przerzuty) do innej części ciała

Przyczyny

Rak płaskonabłonkowy płuc jest silnie związany z paleniem tytoniu, ale inne przyczyny mogą przyczyniać się także do jego rozwoju.


Leczenie

W zależności od stadium raka płaskonabłonkowego płuc, leczenie może obejmować operację, chemioterapię, radioterapię albo ich połączenie. Wiele badań klinicznych jest w toku i poszukuje nowych sposobów leczenia tego raka, aby także pomóc określić, które zabiegi są ​​najskuteczniejsze.

    Chirurgia

    W przypadku raka płuc zostaje rozpoznanego we wczesnych etapach, operacja może być szansą na wyleczenie choroby.

    Chemoterapia

    Chemioterapia może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z radioterapią, lub po operacji raka płuc. Rak płaskonabłonkowy płuc reaguje nieco inaczej niż inne nowotwory płuc, takie jak gruczolakorak w stosunku do leków stosowanych w chemioterapii. Typowe leki z pierwszego rzutu dla tego rodzaju raka obejmują cisplatynę (Platinol) i gemcytabinę (Gemzar). Dla tych, którzy reagują na leczenie, ciągłe ( leczenie podtrzymujące ) z erlotynib (Tarceva) lub ALIMTA (permetrexed) mogą być stosowane.

    Radioterapia

    Radioterapia może być stosowana w leczeniu raka, lub do kontrolowania objawów związanych z rozprzestrzenianiem się chorób nowotworowych. Promieniowanie może mieć zewnętrznie lub wewnętrznie pochodzenie, w którym materiał promieniotwórczy jest dostarczany precyzyjnie w  obszarze płuc podczas bronchoskopi.

Podtypy

Płaskonabłonkowy rak płuc jest podzielony na 4 podtypy przez to jak wygląda pod mikroskopem i jak się zachowuje. Należą do nich:

    Prymitywny
    Klasyczny
    Wydzielniczy
    Podstawowy

Większość podtypów odpowie na co najmniej jeden z powszechnie stosowanych leków stosowanych w chemioterapii. Wyjątkiem może być wydzielniczy rak płaskokomórkowy płuc. Ten podtyp jest mniej wrażliwy na powszechnie stosowane leki stosowane w chemioterapii, ponieważ wydaje się wykazywać wolniejszy wzrost.

Rokowanie

Ogólnie pięcioletnie przeżycia dla raka płuc wynoszą niestety tylko około 15%. Na wczesnym stadium choroby, szczególnie gdy operacja może usunąć guz, przeżywalność jest znacznie wyższa.

    
 


żyj z całych sił


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rak płuc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych