Skocz do zawartościRak piersi z przerzutami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_Anna

gość_Anna
  • Guests

Napisano 07 wrzesień 2013 - 15:04

Rak piersi z przerzutami

Przerzutowy rak piersi jest to stadium raka piersi, w którym choroba rozprzestrzeniła się na odległe narządy. Jest to powikłanie pierwotnego rakiem sutka, zazwyczaj występujące w kilka lat po wycięciu pierwotnego raka piersi. Przerzuty komórki raka piersi często różnią się od poprzedniego raka piersi w podstawowej właściwości, takiej jak status receptora, często oporność we wczesnej linii wcześniejszego leczenia i nabyte specjalne właściwości, które umożliwiają im przerzuty do odległych miejsc, co czyni je szczególnie niebezpieczne. Rokowanie jest często słabe, przerzuty odległe są przyczyną około 90% zgonów z powodu raka piersi.

Rak piersi przede wszystkim wykonuje przerzuty do kości, płuc, regionalnych węzłów chłonnych, wątroby i mózgu, z najczęstszym miejscem będącym kością.

Typowe bariery środowiskowe w przerzutowym przypadku obejmują fizyczne (błona podstawna), chemiczne (reaktywne formy tlenu, niedotlenienie i niskie pH) i biologiczną (nadzoru immunologiczny, hamujące cytokiny i regulacyjna extra-macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), peptydy).

 

Objawy

Objawy wytwarzane przez przerzutowego raka piersi w zależności od lokalizacji przerzutów moga obejmować:

    -  podczas leczenia przerzutów do kości, powoduje ciężki postępujący ból, i, rzadziej, patologiczne złamania, rumień nad zaatakowaną kością oraz obrzęki.
    - rak piersi z przerzutami do mózgu powoduje następujące objawy: uporczywe, stopniowe pogorszenie widzenia, bóle głowy, zmiany wizualne, drgawki, nudności lub wymioty, zawroty głowy, zachowania i zmiany osobowości, zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego.
    - przerzuty nowotworowe do wątroby powodują, żółtaczkę, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle brzucha, utratę apetytu, nudności i wymioty
    - rak piersi z przerzutami do płuc i opłucnej powoduje przewlekły kaszel, duszność, zaburzenia rentgenowskie klatki piersiowej i ból w klatce piersiowej.
    - inne niespecyficzne objawy ogólnoustrojowe przerzutowego raka piersi obejmują zmęczenie, złe samopoczucie, utrata masy ciała i brak apetytu.

 

Kość

Około 70% wszystkich pacjentów cierpiących na zaawansowanego raka piersi ma przerzuty do kości.

 

Mózg

Przerzuty do mózgu obserwuje się w 10% raka piersi z przerzutami u pacjentów.

 

Chemioterapia

Chemioterapia jest jednym z najważniejszych składników leczenia przerzutowego raka piersi. Terapia z wyboru jest określana przez poprzednie zabiegi i cechy nowotworowe. Obserwacja przerzutów zapewnia bezpośrednie informacje zwrotne na temat skuteczności leczenia, często liczba chemioterapeutyków jest sprawdzana kolejno do określenia zestawów leczniczych.

Taksany są bardzo aktywne leki w przerzutowym raku piersi, a Abraxane to lek zatwierdzony dla pacjentów z przerzutowym rakiem piersi.

Przełomowy lek, Kadcyla, został zatwierdzony w lutym 2013 roku. Lek ten skierowany jest tylko w komórki rakowe i jest zaliczany do "inteligentnych" bomb na raka. Działa tylko przez zwolnienie jego toksycznego ładunu poprzez oddziaływanie na białka które stwierdzono w komórkach nowotworowych raka piersi HER2 +. Ma bardzo niskie efekty uboczne.

 

Radioterapia

Radioterapia jest stosowana w leczeniu przerzutowego raka piersi. Najczęstsze powody, dla pacjenta z rakiem piersi, które mają być leczone radioterapią są:

    - Ucisku na rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy - rak nieleczony uciska na rdzeń kręgowy może spowodować trwały paraliż lub śmierć. W przypadku raka piersi, rdzeń kręgowy powoduje kompresję gdy przerzuty zaczynają naciskać na rdzeń kręgowy powoduje to stan zapalny i jeśli nie są leczone, dochodzi do urazu rdzenia kręgowego. Radioterapia jest ważnym elementem terapii w przypadku ucisku rdzenia.

    - Przerzuty do wątroby. Zazwyczaj ból związany z przerzutami do wątroby reaguje na chemioterapię i znieczulenie. Jednakże w przypadkach gdy chemioterapia jest przeciwwskazana lub przerzuty do wątroby są oporne na chemioterapię (i leki przeciwbólowe nie zapewniają odpowiedniego łagodzeniu bólu) radioterapia może złagodzić ból i kurczyć przerzuty, a może także wydłużyć przeżycie w podgrupie pacjentów z dobrą odpowiedzią na radioterapię.

    - Przerzuty do mózgu. Przerzuty do mózgu występują u maksymalnie 10-15% pacjentek z rakiem piersi, a często (ale nie zawsze) występują późno w chorobie. Wymagają pilnego leczenia, przerzuty do mózgu mogą szybko i nagle produkować groźne dla życia powikłania, takie jak wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego , przepuklinę mózgu i powodowanie drgawek. Radioterapia jest niezbędna w leczeniu przerzutów do mózgu z powodu raka piersi, ponieważ progresja guza zatrzymuje się szybko i może indukować odpowiedź u większości pacjentów.

    - Przerzuty do kości. Kości są bardzo częstym miejscem przerzutów raka piersi z przerzutami do kości mogą one powodować poważny ból, hiperkalcemię i patologiczne złamania. Radioterapia jest wskazana w celu zapobiegania patologicznym złamaniom, jest również częścią leczenia pooperacyjnego.Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych