Skocz do zawartości


Przyczyny raka jelita grubego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 gość_cezary

gość_cezary
  • Guests

Napisano 10 sierpień 2013 - 12:34

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?

 

Lekarze są pewni, że rak jelita grubego nie jest chorobą zakaźną (osoba nie może zarazić się chorobą od pacjenta z rakiem). Niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego niż inne. Czynniki, które zwiększają ryzyko raka jelita grubego obejmują wysokie spożycie tłuszczu, rak jelita grubego i polipy w wywiadzie rodzinnym, obecność polipów w jelicie grubym i choroby zapalne jelit, głównie przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

 

Dieta a rak jelita grubego

 

Dieta bogata w tłuszcze może predysponować ludzi do raka jelita grubego. W krajach o wysokich wskaźnikach raka jelita grubego, spożycie tłuszczu przez mieszkańców jest znacznie wyższe niż w krajach o niskiej ilości nowotworów. Uważa się, że trawienie tłuszczów, które występuje w jelicie cienkim i okrężnicy, prowadzi do powstawania rakotwórczych środków chemicznych (substancje rakotwórcze). Dieta bogata w warzywa i wysoką zawartość błonnika zawarta w pełnoziarnistym pieczywie i płatkach śniadaniowych zawiera mniej tłuszczu, który produkuje substancje rakotwórcze i może przeciwdziałać substancjom rakotwórczym.

 

Polipy jelita grubego i rak jelita grubego

 

Lekarze uważają, że większość raków jelita grubego rozwijają się z polipów jelita grubego. Dlatego usunięcie łagodne (ale przedrakowe) polipów jelita grubego może zapobiec rakowi jelita grubego. Przedrakowe polipy jelita grubego rozwijają się, gdy dochodzi do uszkodzenia chromosomów występujących w komórkach wewnętrznej wyściółki jelita grubego. Uszkodzenie powoduje anormalne komórki, ale komórki nie są jeszcze rozwinięte do zdolności do rozprzestrzeniania się, co jest znamieniem nowotwór. Zamiast tkanki rośnie zlokalizowany polip. Tak więc, polipy jelita grubego, które są początkowo łagodne nabywają dodatkowo uszkodzeń chromosomów, aż w końcu stają się nowotworowe.

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i rak jelita grubego

 

Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego powoduje zapalenie wewnętrznej wyściółki jelita grubego. Rak jelita grubego jest uznanym powikłaniem przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ryzyko raka jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego jest również związana z położeniem i zakresem tej choroby.

 

Genetyka i rak jelita grubego

 

Osoby z genetycznym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Wśród krewnych pierwszego stopnia chorych na raka jelita grubego, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wynosi 18% (trzykrotny wzrost w stosunku do ogółu ludności).

 

Mimo, że historia rodziny raka jelita grubego jest ważnym czynnikiem ryzyka, większość (80%) raków okrężnicy występują sporadycznie u pacjentów bez wywiadu rodzinnego raka jelita grubego. Około 20% przypadków raka jest związanych z rodzinną historią raka jelita grubego.

 

 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych